Scroll Top

NSU terör örgütü davasında oyunun yeni adı: Reddi hâkim

nsu11

Almanya’nın üstünü kapatmak için uğraştığı NSU davasında sanıklar reddi hâkim talepleriyle mahkemeyi çalışamaz konuma getirdi.

Almanya’da 8’i Türk, 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında sanık avukatlarının reddi hâkim talepleri davanın gidişatını etkiliyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 4,5 yıldır devam eden davada şimdiye kadar 385 duruşma yapıldı. Bu süreç içinde sanık avukatları 40’ın üzerinde reddi hâkim talebinde bulundu.

Söz konusu taleplerin önemli bir kısmı Federal Başsavcı’nın 12 Eylül’de esas hakkındaki mütalaasını tamamladıktan ve sanıklara ilişkin talep ettiği cezaları açıkladıktan sonra verildi. Bu tarihe kadar tutuksuz yargılanan ancak savcılığın 12 yıl hapis cezası istediği ve kaçma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Andre E. ve diğer tutuklu sanık Ralf Wohlleben’in avukatları, mahkeme heyeti üyeleri hakkında sunduğu bir dizi reddi hâkim dilekçeleriyle davayı adeta felce uğrattı.

Yaklaşık 6 haftadır reddi hâkim dilekçeleriyle meşgul edilen yargı süreci, 24 Ekim’de yapılan 384. duruşmada reddi hâkim taleplerinin kabul edilmediğinin açıklanmasıyla, devam edecek beklentisi oluştu.

Ancak Andre E’nin avukatı müvekkiliyle bu yeni durumu istişare etmek için duruşmaya ara verilmesini istedi. Ertesi gün yapılan duruşmada ise yeni bir reddi hâkim dilekçesi verdi.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzl 9 Kasım’a kadar yapılacak duruşmaları iptal etti. Böylelikle savcılığın esas hakkında mütalaasının ardından planlanan müdahil avukatların sunumları da yapılamadı.

Bir buçuk aydır herhangi bir ilerleme sağlanamayan davanın bu yıl içinde sonuçlanma beklentisi de suya düştü.

Benzer gönderiler