Scroll Top

Önce hedef gösterdiler sonra öldürdüler: Alman polisi silahsız Türk’ü öldürdü

Schiesswuetige-Polizei-Fragen-und-Antworten-Warum-Polizisten-zur-Waffe-greifen_image_630_420f_wn

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Wuppertal kentinde 30 kişilik özel polis birliği,  evini bastığı “Almanyalı Osmanlılar” isimli motorsikletliler grubu üyesi Hamit Paksoy’u (44) vurup öldürdü.

Cuma günü öğlen saatlerinde Ophoffer sokağı üzerinde bulunan eve baskın yapan yaklaşık 30 polis, evin kapısını kırarak içeri girdi. Silahsız olan Paksoy, polis kurşunlarının hedefi olarak can verdi. Olay sırasında Paksoy’un eşi ve çocuklarının evde olmadığı öğrenildi.

Paksoy’u öldüren polisler Wuppertal Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için, olayı inceleme görevini Essen Emniyet Müdürlüğü üstlendi. Polis olay ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, cinayete kurban giden Paksoy’un evine tutuklama amacı ile gidildiği ileri sürülüyor.

Olay, apartmanın üçüncü katında bulunan dairede meydana geldi. Hamit Paksoy’un baskın esnasında cuma namazına gitmek için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Önce hedef gösterdiler sonra öldürdüler 

Altı ailenin oturduğu binada yaşayan üç Türk aile, olaya şahit olduklarını ifade ederek, korku ve tedirginliklerini dile getirdi. Öte yandan, Almanya’nın devlete bağlı ikinci kanalı ve bazı gazetelerde önceki gün yayımlanan haberlerde Türkiye’den bazı siyasetçilerin “Almanyalı Osmanlılar” adlı grubun ileri gelenlerine birçok kez para verdiği iddia edildi.

Haberlerde bu grupla yakın ilişkileri olduğu iddia edilen Türk siyasetçilerin bu oluşumu finanse ettiği de ileri sürüldü. Alman güvenlik birimlerinin dinleme ve gözlem protokollerine dayandırılan haberlerde, söz konusu politikacıların birçok kez Almanyalı Osmanlılar’ın ileri gelen isimlerine para verdiği ya da verdirdiği öne sürüldü.

Habere göre Almanya’daki soruşturma ekipleri bu parayla ateşli silah da satın alındığını iddia ediyor.

Öldürdükten sonra da suçlamaya devam ettiler

Almanyalı Osmanlılar grubunun üyesi Hamit Paksoy’un öldürülmesi Alman medyasına ve Türkiyeli ortaklarına yetmedi. Hürriyet gazetesi Hamit Paksoy’un öldürülmesinin araştırıldığı haberin sonuna Paksoy’u suçlamayı ihmal etmedi.

Benzer gönderiler