Scroll Top

Özel Haber: Bilgisayar işlemcileri kişisel bilgilerimizi hırsızlara hediye etmiş

source-code-computer-computing-programmer-programming-security-password-840x472

Bilgisayar işlemcilerinde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre diye adlandırılan iki yeni güvenlik açığı neredeyse tüm bilgisayarları ve akıllı cihazları etkiliyor. Güvenlik açığı Google’ın Project Zero isimli güvenlik ekibi ve değişik üniversitelerdeki akademisyenler tarafından duyuruldu.

Güvenlik açıklarından daha tehlikeli olan Meltdown, Intel tarafından 15 yıldır üretilen işlemcileri ilgilendiriyor. Diğer güvenlik açığı Spectre ise Intel, AMD ve ARM tarafından üretilen tüm işlemcileri ilgilendiriyor. Bu işlemciler bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerde kullanılıyor. Güvenliğinden ötürü tercih edilen bulut sistemlerin de bu açıktan etkileneceği vurgulandı.

Güvenlik açığının işlemci donanımında olmasından dolayı yazılım güncellemesi ile düzeltilmesi imkansız. Yeni işlemciler piyasaya çıkana kadar açığın önüne geçmek için işletim sistemlerinde çok temel değişiklikler yapılması gerekecek. Microsoft ve Apple yakında güvenlik yaması içeren güncellemeyi yayınlayacaklarını açıkladılar. Linux işletim sistemi çekirdeği için de gerekli güvenlik yamasının yayınlanacağı belirtildi.

Bu temel değişiklikler sonrası güvenlik açığının kullanılması engellenecek fakat sistemlerde %30’a varan seviyede yavaşlama yaşanması bekleniyor.

 

Benzer gönderiler