Scroll Top

Özel Haber: Esed rejiminin “Pulitzer ödüllü” aklayıcısı Robert Fisk gene devrede

1033057372 (1)

Suriye’de abluka altındaki Doğu Guta’nın Duma ilçesinde 7 Nisan’da Esed rejimi tarafından gerçekleşen kimyasal saldırı gündem düşmüyor.

ABD ve müttefiklerinin Suriye’de birkaç bölgeyi bombalamasıyla sona eren tepkisinden sonra, aslında gerçekleşen saldırının “kimyasal saldırı olmadığı” iddia edildi. İddianın kaynağında İngiltere’nin önemli gazetecilerinden Robert Fisk var.

Pulitzer ödüllü Robert Fisk 2013 yılında Beşar Esed rejiminin gene Doğu Guta’da gerçekleştirdiği ve 1300 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla alakalı bir haber yapmış ve saldırının Türkiye tarafından organize edilmiş olabileceği iftirasını atmıştı. Bu iftiranın kaynağını ise FETÖ’cü Arzu Yıldız’ın yalan haberi oluşturuyordu.

Fisk, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) heyetinden önce Duma’ya gitti izlenimlerini yazdı. Fisk, Duma’da Doktor Assim Rahaibani ile görüştü ve izlenimlerini aktardı. Fisk, öncelikle Duma’da bir saldırı olduğunu kabul ediyor.

Fisk’in Doktor Rahaibani’den şahitliğinde söylediği şu: “Yoğun hava saldırısının olduğu, toz fırtınasına yol açan rüzgârlı gecede, yaşadıkları çöp dolu tünellerde ve bodrum katlarında gazdan değil oksijen eksikliğinden o belirtileri gösterdiler.” Bu iddiayı dile getiren Doktor Rahaibani saldırı günü hastanede değil. Ayrıca haberden saldırı günü hastanede olan doktorların Şam’a soruşturma için konuşmaya gittiğini öğreniyoruz. Şam’da Esed rejimi tarafından “ikna edilen” doktorların da saldırının hiç olmadığını yaşananların mizansel olduğuna dair açıklamalar yaptıkları ortaya çıktı.

Dün ve bugün Fisk’in haberini paylaşan “gazeteciler” İsmail Saymaz, Ceyda Karan “medya kuruluşları” Birgün, BBC Türkçe, Sol Haber, Cumhuriyet vb siteler bu haberi paylaşırlarken Fisk’in hem yoğun bombardımanı kabul ettiğini hem de konuştuğu doktorun o sırada hastanede olmadığını belirtmediler.

İsmail Saymaz sosyal medya hesabından: “İngiliz The Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, kendi imkânlarıyla gittiği Duma’da kimyasal silah iddiasını araştırdı. Görüntülerin çekildiği hastanede görevli doktor, Fisk’e insanların kimyasal silahtan zehirlenmediğini söyledi.”

Ceyda Karan ise daha da ileriye giderek: “Independent’ın kıdemli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk Duma’da kimyasal silahlı saldırı iddiasının görüntülerinin alındığı yere yanında askeri eskort olmadan ulaşmış. Her şey normal diyor. Rusya’nın doktor/video eşliğindeki açıklamasını doğrular nitelikte bilgiler geçmiş.” yazdı.

 

Cumhuriyet, Birgün, ODA TV ve Aydınlık Robert Fisk’in paylaştığı haberi kimyasal saldırı olmadığının bir delili olarak sunarken ne Fisk’in 2013 kimyasal saldırısını aklayan tutumundan bahsettiler ne de görüştüğü doktorun o sırada hastanede olmadığını belirttiler.

 

 

 

Benzer gönderiler