Scroll Top

Pakistan parayla tehdit eden Trump’a sert cevap verdi

trump-pakistan

Trump’ın, Pakistan’ı parayla tehdit etmesi de geri tepti. Pakistan Dışişleri Bakanı, ABD’nin Afganistan’daki başarısızlığı nedeniyle kendilerini suçladığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, İslamabad yönetimini ‘terörizme güvenli liman sağlamakla’ suçlayarak Pakistan’a yapılan dış yardımı kesme tehidinde bulundu.

Çin, Trump’ın ‘teröristlere güvenli liman’ açıklaması sonrası Pakistan’a sahip çıktı
Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ı ‘resmi basın sözcülüğü’ gibi kullanan ABD Başkanı Donald Trump, 2018’in ilk tweet’ini Pakistan’a ‘ayırdı.’

Trump, Twitter’dan yazdığı mesajında “ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan’a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ancak liderlerimizin aptal olduğunu sanan onlar, bize yalandan ve üçkağıttan başka bir şey vermedi” dedi.

Pakistan teröristlere sığınak oluyor iddiası

Trump mesajında “Çok az yarım yaparak Afganistan’da avladığımız teröristlere sığınacak liman sağladılar. Artık değil!” ifadelerini kullandı.

​Pakistan’ın tepkisi sert oldu 

ABD Başkanı Trump’ın son 15 yılda Pakistan’a verdiği paraların ülkesinin sunduğu hizmetler için olduğunu, bunun hayırseverlik amacıyla olmadığını ifade eden Dışişleri Bakanı Khawaja Asif, “(Trump) Afganistan’daki başarısızlıklardan bizi değil buna neden olanları sorumlu tutmalı” ifadelerini kullandı.

Pakistan: Biz yardım istemediğimizi açıklamıştık 

Washington yönetiminin Afganistan’daki başarısızlıklarının verdiği rahatsızlık nedeniyle sendelediğini savunan Pakistan Dışişleri Bakanı Asif, “ABD yardımının detaylarını ve nerede, ne şekilde kullanıldığını açık oturumlarda paylaşmaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

Donald Trump’ın “Artık yok” ifadesini de önemsemediklerini kaydeden Asif, kendilerinin Beyaz Saray’a zaten “artık yok” dediklerini söyledi.

Benzer gönderiler