Sebastian Kurz hükümeti iletişim cihazlarına casus yazılım kuracak

sebastian

Türkiye karşıtı söylemleriyle bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz yaptığı eleştirilerin ötesinde bir yasa değişikliğiyle gündeme geldi. Sürekli olarak “temel hak ve özgürlükler”den dem vuran muhafazakar Halk Partisi lideri Kurz söylemlerinin iç ve dış politikada araşsal bir nitelik taşıdığını ispat eden bir güvenlik paketi hazırlığında.

Avusturya hükümeti geçtiğimiz Çarşamba günü yeni bir güvenlik paketini hayata geçirmeye karar verdi. Yerel basının haberine göre, paket, hükümete geniş bir izleme ve gözetleme yetkisi tanıyor.

Karar ile hükümet kamusal alan ve yolları hem görüntü hem de ses bazlı olarak gözetleme imkanını, şifrelenmiş dahi olsa internet temelli iletişim araçlarını izleme kapasitesini, kontörlü cep telefonu hatlarının kayıtlı olma zorunluluğunu ve veri saklama yasalarındaki değişiklikleri artırdı. Paketin getirdiği değişikliklerde biri ayrı bir öneme sahip.

Avusturya hükümeti Whatsapp ve Skype gibi belli programlar aracılığıyla iletişim trafiğini izlemek üzere terör eylemi şüphesinin bulunduğu durumlarda kullanıcıların cihazlarına uzaktan casusluk yazılımı kuracak. Yine yerel basının geçtiği haberlerde hükümetin mektup ve kargolara dair denetim kapasitesini düzenleyen yasanın oldukça hafifletileceği kaydedildi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın