Scroll Top

ABD Musul katliamını sonunda itiraf etti

lead_large

Amerikan Savunma Bakanlığı dün yaptığı bir açıklama ile 17 Mart’ta yüzlerce Iraklı sivilin ölümü ile sonuçlanan hava saldırısının Amerikan uçakları tarafından düzenlendiğini itiraf etti.

Açıklamada söz konusu hava saldırısının Irak hükümet güçlerinin Batı Musul’u geri alma faaliyetleri kapsamında yapıldığı belirtildi. Açıklamaya göre hava saldırısı, vurulan binanın tepesindeki iki keskin nişancıyı yok etmek için Amerikan hava desteği isteyen Irak rejim güçlerinin isteği üzerine gerçekleştirildi.

17 Mart Musul katliamına dair soruşturma

Amerikan öncülüğündeki koalisyonun bölgedeki sivilleri korumadığı eleştirilerinden sonra açıldı. Amerikan soruşturmasına göre olayda içlerinde kadın ve çocukların olduğu 105 Iraklı sivil öldü.

ABD 350 diyor, gerçek sekiz binden fazla

Bölgeden haber veren diğer güvenilir kaynaklar ise olayda ölen sivil sayısının 200’den fazla olduğunu ileri sürüyor. Amerikan kaynakları 2014’den bu yana bölgedeki koalisyon hava saldırılarında ölen sivil sayısının toplam 350 civarında olduğunu iddia etse de yerel kaynaklar ve insan hakları kuruluşları ölen sivil sayısının 8.000 ile 10.000 arasında olduğunu tahmin ediyor.

Benzer gönderiler