Scroll Top

Tuvalet kağıdı savaşına Almanya hazırlanıyor

tuvalet kağıdı ve karton gibi temel tüketim maddelerinin üretimini sıkıntıya sokacak.

Tuvalet kağıdı savaşına hazır olun

Rusya’dan Almanya’ya enerji tedarikinde yaşanacak sorunlar, tuvalet kağıdı ve karton gibi temel tüketim maddelerinin üretimini sıkıntıya sokacak. Alman basınına yansıyan bir haberde, Rusya’nın doğalgaz arzı önümüzdeki aylarda azalırsa, Almanya tuvalet kağıdı ve karton gibi temel ihtiyaç maddelerinde kıtlıkla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Tuvalet kağıdı fabrikalarının kârı düşecek

Rusya ile Ukrayna arasında savaş çıkmasıyla Avrupa’dan peş peşe yaptırımlar geldi. Rusya’nın bu yaptırımlara cevabı ise enerjide kısıtlamaya giderek oldu. Bavyera Kağıt Dernekleri Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Schaller’e göre, gaz kıtlığı nedeniyle fabrikalar düşük kapasitede üretim yapmak zorunda kalabilir. Faaliyet gösteren kağıt fabrikaları kârsız hale gelebilecek.

Almanya basınından Zeit’in haberine göre Schaller, “Şirketimdeki birçok çalışan zaten çok endişeli. Onları suçlayamam. Çünkü ancak yüzde 50 veya 60 üretebilirsek operasyon bizim için bir işe yaramaz. Dürüst olmak gerekirse ben de endişeleniyorum.” dedi.

Schaller, kağıt üretmenin çok fazla su, elektrik ve gaz gerektirdiğini belirterek, teknolojinin denenip test edildiğini ve hızlı bir şekilde değiştirilemediğini de sözlerine ekledi.

Avrupa’nın zor günleri

AB, son zamanlarda Rusya’dan gelen doğal gaz tedarikinde bir azalma gördü ve bu da olası endüstriyel kapatmalara dair sayısız uyarıya yol açtı. Nord Stream 1 boru hattı, Portovaya kompresör istasyonundaki türbinlerle ilgili teknik sorunlar nedeniyle şu anda yüzdfe 20 kapasitede çalışıyor. Gazprom, Ukrayna üzerinden başka bir transit güzergahını tam kapasite kullanamıyor çünkü Rus enerji devine göre, Ukrayna’nın gaz taşıma ağı transit başvurularını reddediyor.

Benzer gönderiler