Küresel yatırım dünyada azalırken Türkiye’de arttı

27

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, tüm dünyada küresel yatırımların yüzde 13 oranında azalırken, Türkiye’ye gelen yatırımların yüzde 12,6 artış göstermesi vurgulandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve İslam Kalkınma Bankası iş birliğiyle düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı Üst Düzey Kamu ve Özel Sektör Yatırım Konferansı” kapsamında “Küresel Değer Zincirinin Gelişmesinde Özel Sektörün Kalkınmasına Yönelik Yenilikçi Finansman Çözümleri” oturumu gerçekleştirildi.

Küresel değer zinciri konusunun masaya yatırıldığı oturumda konuşan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Özlem Cinemre, küresel değer zincirinde kalkınma bankalarının misyonunu anlattı.

Cinemre, girişim sermayesini içerecek, teknolojiler ve yeni şirketlere yatırım yapacak “Türkiye Kalkınma Fonu”nun kurulmak üzere olduğunu bildirdi.

Cinemre’den değerlendirmeler

Cinemre, şunları kaydetti:“Türkiye’nin kalkınma hedefleri ile paraleliz. Ülkenin yapısal dönüşümünü temin etmeye çalışıyoruz. Ticari bankalardan farklıyız. Kar, genel amacımız değil, finansal getiri üzerinde durmuyoruz. Bizim için kalkınması öncelikli sektörlere, müşterilere, bölgelere finansmanı akıtma önceliğimiz. Uzun vadeli finansman sağlıyoruz. Bu şirketler ekonomi için kritik şirketler… Döngüsel olmayan krediler veriyoruz. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası olarak belli bir sermayemiz var elbette… Ulusal pazardan kısa vadeli borçlanma yapıyoruz ama daha da önemlisi kredi portföyümüzün büyük bölümünün finansmanı İslam Kalkınma Bankası gibi çok taraflılardan geliyor. Giderek artan bir baskı hissediyoruz ki yatırımcı bazımızı artırmamız lazım, kamu fonları ile özel kaynakları birleştirmemiz gerektiğini görüyoruz. Daha çeşitlendirilmiş kamu-özel sektör borçlanmalarına ihtiyacımız var.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut,“Dünyada her yıl ortalama 1,5 trilyon doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırım gerçekleşmektedir. Maalesef İİT üyelerinin toplamının bu pastadan aldığı pay sadece yüzde 8 civarında.” dedi

Son 16 yılda 210 milyar dolar yatırım

Ermut, Türkiye’nin son 16 yılda 210 milyar dolar yatırım çekmeyi başardığını söyledi.

Ermut, 2018’de tüm dünyada küresel yatırımların yüzde 13 oranında azalırken, Türkiye’ye gelen yatırımların yüzde 12,6 artış gösterdiğini kaydederek, bu rakamların, reform süreçlerindeki devamlılığın yatırım ortamındaki sürdürülebilirlik için taşıdığı önemin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin