Özel Haber: Deutsche Welle Türkçe, PKK’yı korumak için seferber oldu

kilis saldırısı

Türkiye’nin terörle mücadele için PKK/PYD’nin işgali altındaki Afrin’e operasyon düzenlemesi dünya kamuoyunun gündeminde. Uluslararası medya kuruluşları Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı’na dair haberlerle dolu. Fakat haberlerde Batı dünyasının yıllardır PKK’ya verdiği desteğin devam ettiğini görmek mümkün.

Dün terör örgütü PKK/PYD tarafından Afrin’den ateşlenen roketler Kilis’teki Çalık Cami’si ve Suriyeli bir ailenin evine isabet etti. Dünyanın her yerinde tepki görecek ibadethanelere ve sivil yerleşim yerlerine saldırılar Deutsche Welle’nin Türkçe sitesinde içinde PKK ve PYD kelimeleri geçmeden servis edildi.

Haberin başlığı şu şekildeydi: “Kilis’e iki roket düştü: 2 ölü” http://www.dw.com/tr/kilise-iki-roket-düştü-2-ölü/a-42295445

Adresindeki haberi okuduğumuzda roketle gerçekleştirilen terör saldırısını kimin gerçekleştirdiği göremedik. Haksızlık etmemek için haberi okuduğumuzda da durumu değişmediğini gördük. Deutsche Welle editörleri haberciliğin temel kurallarından biri olan haberin öznesini yazma ihtiyacı hissetmemişler.

Saldırının nereden geldiğini de tahmin ederek yazmışlardı: “Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e yönelik operasyonu devam ederken, bu kent civarından ateşlendiği tahmin edilen iki roket sınırdaki Kilis kent merkezine isabet etti.” ‘Afrin civarından ateşlendiği tahmin edilen iki roket’. Kimin ateşlediği hâlâ belirtilmiyordu. Deutsche Welle’nin editörleri PKK’nın camiye saldırısını gizleyemediler ama failin PKK olduğunu gizleyerek Türkiye düşmanlıklarını ve PKK sempatilerini gösterdiler.

Deutsche Welle Türkçe’nin Twitter adresinde ufak bir gezintiye çıktığımızda karşılaştığımız manzara daha da çarpıcıydı. Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sırasında kullandığı Alman silahlarıyla ilgili 5 paylaşım yapan @dw_turkce Kilis’te PKK’nın camiye roketle düzenlediği terör saldırısını sadece 2 kere ve gene faili belirtmeden paylaştı. 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın