Avrupa’da katliam: Polonya sınırında göçmenler öldürüldü

polonya-sınırı-göçmenler

Polonya sınırında göçmenler öldürüldü

Orta Doğu’dan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenler geçtiğimiz aylarda Belarus’un Polonya sınırına akın etti.  Göçmenler Polonya-Belarus sınırında büyük bir krize neden oldu. Polonya-Belarus sınır muhafızları, göçmenlere sert müdahalelerde bulundu. Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizi sırasında Emil Çeçko adlı Polonyalı bir asker, göçmenlere uygulanan muameleyi reddetti ve Belarus‘a kaçtı. Polonyalı asker Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi’nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmada verdiği ifadesinde olaylar sırasında 240 göçmenin öldürüldüğünü öne sürdü. Sınırdaki çatışmalar esnasında Polonya sınır muhafızı olarak görev yapan ve 16 Aralık’ta Belarus’a kaçan Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi’nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmaya dahil odu. Çeçko’nun ifadesi alındı. Polonyalı asker,  göçmenlere yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Belarus Soruşturma Komitesi konuyla ilgili açıklama yaptı. Polonyalı asker Emil Çeçko’ya yönelik, “Ceza davasıyla ilgili soruşturma sırasında Emil Çeçko, 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka yerleşim yeri yakınında ve Belarus sınırı boyunca diğer Polonyalı askerlerle birlikte organize cinayetlerde yer aldığını açıkladı. Bu askerin sözlerine göre sınırda 240’tan fazla kişi öldürüldü” bilgisi verildi.

polonya-belarus-gocmen
Polonya’da katliam: Göçmenleri öldürüp çukurlara gömdük

“Göçmenleri toplu olarak gömdük”

Çeçko’nun ifadesinde öldürülen göçmenlerin ormanlık alanda hazırlanan kuyulara gömüldüğü bildirildi. Açıklamada “Bu askere göre göçmenlerin cansız bedenleri Polonya güvenlik güçleri tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca meslektaşları ona, infazlara katılımlarından bahsetti” ifadeleri kullanıldı. Soruşturmanın detayları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı üzerinden gerekli tarafların bilgilendirildiği söylendi. “Alınan bilgilere dayanılarak objektif delillerin oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden olay ile ilgili uluslararası kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili organlara bilgilendirilmesi talebinde bulunulmuştur. Belarus Soruşturma Komitesi, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmasıyla ilgili bilgi toplama girişimi başlatmıştır” denildi.

Göçmenlerin yaşam koşulları giderek kötüleşiyor

Diğer yandan Belarus-Polonya sınırındaki göçmenler için yaşam koşulları her geçen gün kötüye gidiyor. Geçtiğimiz haftalarda 100 göçmenin çeşitli rahatsızlıklarla hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Polonya Başbakanı ise, Afganistan’dan yeni bir göç akınına karşı uyarı yaptı. Belarus-Polonya sınırındaki göçmenler, Minsk yönetiminin hazırladığı geçici merkezde kalıyor. Merkezlerde kalan 2 bin göçmenin yaşam şartları her geçen gün zorlaşıyor ve sağlık sorunları da artıyor. Belaruslu yetkililer, şimdiye kadar çoğunluğu zatürre ve çeşitli solunum yolu hastalıkları nedeniyle 100 göçmenin hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Benzer gönderiler