Scroll Top

ABD Senatosu’ndan papaz Brunson için kredi şantajı

43401070_303

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ elebaşını ve firari FETÖ’cüleri iade etmeyen ABD, İzmir’de FETÖ ve casusluk iddiasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson’un tutukluluk haline devam kararı verilmesinin ardından Türkiye’ye şantaj yapmaya devam ediyor.

ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili 6 senatör, papazın tutukluluğuna misilleme niteliğinde bir yasa tasarısı sundu.

Tasarıyla, “Türk hükümeti ABD vatandaşlarının haksız yere tutuklamaya son verene dek Türkiye’nin uluslararası mali kuruluşlardan borç almasının kısıtlanması” öneriliyor.

ABD Senatosu’nda daha önce Türkiye’ye F-35’in de içinde bulunduğu savunma sanayi ürünlerinin gönderilmesini engelleme tasarısı sunulmuştu.

Reuters’in haberine göre tasarı, İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Andrew Craig Brunson’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinden sonra sunuldu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada “Türkiye Uluslararası Mali Kurumlar Yasası” adı verilen tasarıda, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın ABD’li başkanlarına, insani amaçlar dışında Türkiye’ye gelecekte verilecek kredilere karşı çıkması direktifi veriliyor.

IBRD’den 3,9 milyar dolarlık destek taahhüdü, EBRD’den 1,6 milyar Euro fon

Dünya Bankası’na bağlı olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), 2017’de Türkiye’de 12 projeye destek vermek üzere toplam 3,9 milyar dolar fon ayırmıştı. Destek verilen projeler arasında Suriyeli mültecilere yardım ve Türkiye’de kurumsal altyapının güçlendirilmesi vardı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ise 2017’de Türkiye’de 51 projeye toplam 1,6 milyar Euro kredi sağlamıştı. Fon sağlanan projeler, yenilenebilir enerji yatırımları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet gücünün artırılması, altyapı ve sermaye piyasaları alanlarındaydı.

Tasarıda “Türkiye, çifte vatandaşlar da dâhil ABD vatandaşlarını ve Türkiye’deki ABD misyonlarında çalışan yerel personeli keyfi bir şekilde tutuklamaya veya hareket özgürlüklerini ihlal etmeye son verene dek” borç kısıtlamalarının sürmesi gerektiği vurgulanıyor.

 

Benzer gönderiler