Scroll Top

AYM hukuku kimin adına işletiyor?

anayasa

Devlete katil diyen sözde akademisyenlere kol kanat geren, Can Dündar gibi casuslarını kollayan Anayasa Mahkemesi bu kez de “Katil, hırsız AKP” yazılı pankartı ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi.

Türkiye koronavirüs ile topyekün mücadele ederken Anayasa Mahkemesi, yine FETÖ ve PKK’yı sevindirecek bir karara imza attı. AYM,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında Edirne’de yapacağı miting öncesi, ÖDP binasına asılan “Katil, hırsız AKP.” yazılı pankartı ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi söz konusu kararıyla FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimine ilişkin iftiraları ve PKK’nın karar propagandasının meşrulaşmasının önünü açtı.

Devlete katil diyenleri akladılar

AYM’nin bu konudaki sicili epey kabarık. AYM, Güneydoğu’yu hendek ve barikat terörüyle esir almaya çalışan PKK’lı teröristlere karşı yürütülen operasyonlar sırasında “Devlete katil” diyen sözde akademisyenler için hak ihlali kararı vermişti. Aynı Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz’da 251 vatan evladını katleden FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’i kainat imamı ilan eden Şahin Alpay’ı da hak ihlali kararıyla içeriden çıkarmıştı.

Casusluğa hak ihlali

FETÖ casusu Can Dündar’ı kurtaran da AYM oldu. FETÖ’nün Türkiye’yi karşı kurduğu kürsel bir kumpas olan MİT tırları ihanetine “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle destek veren Can Dündar,  AYM’nin hak ihlali kararının ardından tahliye olmuş, ardından Almanya’ya firar etmişti. Öte yandan AYM,  17-25 Aralık ve MİT Tırları haberlerine yayın yasağını aykırı bularak FETÖ kumpaslarına yönelik propagandaların sürdürülmesini fiilen desteklemişti.

Benzer gönderiler