Scroll Top

Bartın’daki FETÖ operasyonunda yeni gelişme

bartindaki-feto-davalari-bartindaki-feto-davasi

FETÖ‘nün yeniden yapılanmasına yönelik Bartın merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyon hakkında yeni gelişmeler oldu. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 7 Haziran’da başlatılan operasyonlar İstanbul, Karabük ve Isparta’da gerçekleştirilmişti. Eş zamanlı olarak 50 farklı adrese yapılan baskınlarda 37 kişi yakalanmıştı. Bartın’daki FETÖ operasyonunun adını duyurmasındaki en önemli gelişme ise örgüte ait bir deponun bulunmasıydı. Emniyet güçleri tarafından incelenen depoda, 20 tona yakın gıda ve temizlik malzemesi ele geçirilmişti. Bu malzemelerin KHK ile ihraç edilen veya cezaevinden çıkmış örgüt mensuplarına ve ailelerine yardım için temin edildiği tespit edilmişti. Ayrıca FETÖ’nün yardım yaptığı kişilere birtakım örgütsel talimatlar verdiği kaydedilmişti.

bartindaki-feto-davalari-bartindaki-feto-davasi

Gözaltına alınanlardan 4’ü tutuklandı

FETÖ/PDY kapsamında adli işlem gören örgüt üyelerinin çocuklarının eğitim giderlerinin örgüt tarafından karşılandığı ve burs verildiği; cezaevindeki örgüt üyelerinin ailelerine ve cezaevinden çıkanlara örgütü ayakta tutmak, birlik ve beraberliği sağlamak, kopmaları ve çözülmeleri engellemek amacıyla para ve gıda yardımında bulunulduğu kaydedildi. Bartın‘daki FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 37 kişiden 1’i savcılık sorgusu sonrası serbest bırakıldı. 31 kişi çıkarıldığı nöbetçi hakimlik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 4 kişi tutuklanırken, 1 kişi için ise ev hapsi cezası kararı verildi.

Bartın’daki FETÖ operasyonunda ortaya çıkanlar

Bartın‘daki FETÖ operasyonu kapsamında bulunan depoda, 20 tona yakın gıda ve temizlik malzemesi bulunmuştu. Bu malzemelerin örgüt mensuplarına yardım için tutulduğu kaydedilmişti. KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan açıklamaya göre, örgütün bu yardımları yapma nedeni “örgütün dinamik ve canlı yapısını yeniden tesis etmek, örgüt üyeleri arasında ‘biz’ duygusunu geliştirerek moral ve motivasyon sağlamak”. FETÖ’nün bu uğurda yurt dışından ve eski Kaynak Holding yöneticilerinden gelen paralar ve toplanan himmetlerle örgüt mensuplarına yardım yaptığı kaydedildi. Ayrıca, örgüt tabanının örgütten kopmasını önlemek de bu yardımların yapılmasının en büyük nedenlerinden.

Çetele tutarak örgüt mensuplarına fişleme yapmışlar

FETÖ, bu yardımları yapmak için bir çetele oluşturmuş. Bu çeteleye göre, yardımları almak için gereken bazı şartlar var. Öncelikle, yardım yapılacak kişilerin örgüte bağlılıklarının teyit edilmiş olması gerekiyor. Bunun dışında, adli işlem gören tüm örgüt üyelerinin adli işlem sonuçları, etkin pişmanlıktan faydalanıp faydalanmadıkları gibi özellikleri de çeteleye kaydediliyor. Bu çetele sayesinde tekrar örgütsel sorumluluk alıp alamayacakları belirlenen örgüt üyeleri takip ediliyor.

Operasyon kapsamında örgüt üyelerinin tuttukları çeteleler ele geçirilmişti. Bu çetelelerin incelenmesiyle, yakını cezaevinde olan örgüt mensuplarının “bizden/bizden değil” şeklinde fişlendikleri, itirafçı olan veya ayrıldığını tespit ettikleri kişileri de yardım listesinden çıkarıldıkları ortaya çıkmıştı. Yardımların; KHK ile ihraç edilmiş, cezaevinden tahliye olmuş örgüt üyelerine yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca, örgütün kendinden gördüğü kişileri de örgüt amaçları doğrultusunda yeni görevlere yönlendirdiği ifade edildi.

Sosyal medyada propaganda görevi

Erzak yardımını alan kişilere örgüt tarafından sosyal medyada propaganda yapma ödevi verildiği belirlenmişti. Bu kapsamda, örgüt üyelerinin birbirine zaman ayarlı mesajlar gönderdikleri, telefonlarındaki içerikleri düzenli olarak sildikleri tespit edildi. Yapılan değerlendirmede; örgütün operasyon sonrasında kamuoyunu, toplum vicdanını etkilemek, mağdur rolüne bürünmek amacıyla sosyal medya üzerinden bunun yalnızca insanı yardım olduğunu belirterek STK’ları, insan hakları derneklerini, siyasi oluşumları etiketleyerek propaganda yürüttükleri, bu yolla mağdur maskesi takarak yürütülen soruşturmaların içini boşaltıp, toplumun bakış açısını değiştirmeye çalıştıkları kaydedildi.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler