Scroll Top

FETÖ’nün mahrem imamı Kamil Bakum’un cezası onandı

fetonun-mahrem-imami-ne-demek

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) avukatlardan sorumlu mahrem imamı “Cemal” kod adlı Kamil Bakum hakkında verilen hapis cezası kararı onandı. FETÖ’nün mahrem imamı Bakum, FETÖ tarafından Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybettiği soruşturmada örgütün izlerinin kapatılması için örgüt tarafından yönlendirilmişti. FETÖ’nün Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu olduğu belirtilen Bakum, 31 Aralık 2020’de İstanbul’da gaybubet evinde yakalanmıştı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılananan Bakum’a “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 12 yıl hapis cezası verilmiş, ancak daha sonrasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak örgütle ilgili itiraflarda bulunduğu için cezası 7 yıl 6 aya indirilmişti. Bakum’a verilen hapis cezası istinaf tarafından hukuka uygun bulundu. FETÖ elebaşıyla görüşmek için 3 kez ABD’ye giden Bakum, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu suikastına ilişkin önemli itiraflar yapmıştı. 

100 bin liralık himmet

FETÖ’nün mahrem imamı Kamil Bakum, itiraflarında terör örgütünün Güneydoğu Bölge sorumlusu Mehmet Kocatürk tarafından 2011 yılında “Gaziantep Güneydoğu Bölgesi Avukatlar İmamı” görevine getirildiğini ve 2016’ya kadar bu görevi yürüttüğünü söylemişti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yakalandığı 30 Aralık 2020’ye kadar faaliyetlerine devam ettiğini anlatan Bakum, bu faaliyetler kapsamında örgüte müzahir Müdafaa Demokrasi ve Hukuk Derneği’nde toplantılar yaptığını belirtmişti. Bu toplantılarda örgüt üyesi avukatların faaliyetlerinin değerlendirildiğini söyleyen Bakum, toplantılarda aldığı bilgileri, üstü olan Türkiye avukatlar sorumlusu İmamı “Yıldırım” kod isimli Muhammet Emir Yavuz’a her ay Ankara’da bulunan FETÖ‘ye ait dernekte aktardığını itiraf etmişti. Bakum, Yavuz’a yıllık ortalama 100 bin liralık himmet adı altında topladığı paraları da bu görüşmelerde teslim etmiş.

Yavuz başkanlığında “bölge avukat imamları” ile toplantıya katıldığını anlatan Bakum, itiraflarında hâkim ve savcılık mülakat sınavına gireceklere provalar yaptırdığını, Müdafaa Demokrasi ve Hukuk Derneğinde bulunan bir odanın “mülakat odası” şeklinde hazırlatılarak örgüt mensubu avukatlara burada mülakat provaları düzenlendiğini kaydetmişti. Bakum, sınavı kazanan örgüt mensuplarının bilgilerinin örgütün mahrem imamlarına aktarıldığını söyleyerek, ayrıca MİT tırlarına ilişkin yürütülen soruşturmalarda örgüt mensubu şüphelilerin müdafiliğini yapmak üzere örgüt mensubu avukatları görevlendirdiğini anlatmıştı.

FETÖ’nün mahrem imamı 3 kez Pensilvanya’ya gitmiş

Kamil Bakum, 17/25 Aralık süreci sonrasında örgüte sahip çıkılması ve örgüt mensuplarının yönlendirilmesi konusunda verilen talimatları yerine getirdiğini anlatmıştı. Bakum, itiraflarında örgüte bağlı avukatların 2011 veya 2012 yılında sandık görevlisi olmaları konusu gibi konularda talimatlar geldiğini, bunların gereğini yapmaları için kendisine bağlı avukat imamlarına ilettiğini itiraf etti. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüşmek için 3 kez ABD’ye gittiğini itiraf eden Bakum, ilk gidişinin 2011’de konumu nedeniyle takdim edilmek için, ikincisinin ise 2012’de baro başkanlığı seçimleri sonrası hazırladığı örgütsel raporu sunmak için olduğunu belirtti. Üçüncü gidişinin ise 2014 yılında olduğunu kaydeden Bakum, Muhsin Yazıcıoğlu’nun düşen helikopterinden cihazları söken sanık askerin müdafiliğinin örgüt mensubu avukat Mustafa Atalar tarafından yapıldığının ortaya çıkmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Bakum, bu ziyaretlerinden birinde 2012 yılındaki baro seçimleriyle ilgili hazırladıkları raporu örgüt elebaşına sunduklarını, söz konusu raporda Türkiye’de seçilen tüm baro başkanlarının ideolojik görüşleri, örgüte olan yakınlıkları, örgüt içerisinde olup olmadıkları gibi hususların yer aldığını da itiraf etmişti.

Yazıcıoğlu davasına takipsizlik kararında FETÖ parmağı

Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat ettiği kaza sonrasında helikopter malzemelerinin sökülerek alınması iddiası üzerine haklarında soruşturma başlatılan bir grup askerin avukatlığını FETÖ’nün Elazığ grubuna mensup Mustafa Atalar yapmıştı. FETÖ imamı Kamil Bakum, bu durumun örgütte ve Fetullah Gülen tarafından büyük bir paniğe neden olduğunu itiraf etmişti. Bunun üzerine örgütte toplantı ve görüşmeler düzenlenmiş. Bakum, Yazıcıoğlu soruşturmasında ilk aşamada verilen takipsizlik kararında FETÖ elebaşının parmağı olduğunu belirtti. Örgütün Türkiye avukatlar sorumlusu “Yıldırım” kod adlı Muhammet Emir Yavuz’un örgütün kullanmış olduğu mesajlaşma programı Kakao Talk üzerinden kendisini aradığını anlatmıştı. Bakum, itiraflarında konuya ilişkin şunları kaydetmişti:

“Bana Elazığ il imamı Mehmet Durakoğlu’nun o dönem FETÖ/PDY terör örgütünün Türkiye İmamı olan Barboros Kocakurt’a ulaştığını, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun soruşturması ile ilgili ortaya çıkan sorunları anlattığını, Barbaros Kocakurt’un da telefonla Amerika’da bulunan Fetullah Gülen ile görüşerek konuyu detaylıca izah ettiğini, bundan dolayı Fetullah Gülen’in kaldığı ABD’de Pensilvanya’da sıkıntı olduğunu, ortalığın karıştığını söyledi. Göstermiş olduğunuz beyan ve yazışmalara göre konunun ABD’de bulunan FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’e aktarılmış, alınan talimat doğrultusunda bu konunun kapatıldığını anlıyorum. Mustafa Atalar’ın helikopterin cihazının sökülmesi olayındaki askerin avukatlığını bırakması talimatını ben verdim. Bana da Yıldırım kod adlı Muhammet Emir Yavuz isimli kişi talimat verdi. Yavuz’a kimin talimat verdiğini bilmiyorum.”

fetocu-avukat-kamil-bakum

 

FETÖ’nün avukatlardan sorumlu mahrem imamı Bakum, itiraflarının devamında şunları anlatmıştı:

“Turan Canpolat bu askerlere bir avukat görevlendirilmesi talimatının üst düzey bir askeri mahrem imam tarafından kendisine verildiğini söyledi. Bu askeri mahrem imam, Canpolat’a soruşturma dosyasının özellikle tanınmayan, ismen çok ön plana çıkmamış, FETÖ/PDY içerisinden bir avukata verilmesini istediğini söylemiş. Canpolat da bu askeri mahrem imama ‘Biz de böyle çok tanınmadık ön plana çıkmamış bir avukatın olmadığını, genelde örgüt avukatlarının tanındığını ve bilindiğini’ söylemiş. Ancak askeri mahrem imam bu durumun sıkıntı oluşturmadığını, uygun gördüğü, örgüt içerisinden bir avukatın yapabileceğini söylemiş. Turan da bunun üzerine Mustafa Atalar’a bu görevi vermiş.”

“Bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik”

Bir müddet sonra FETÖ hükümlüsü Mehmet Durakoğlu ve Mehmet Kocatürk ile bir ofiste bir araya geldiklerini belirten sanık Kamil Bakum:

“Durakoğlu, bana Muhsin Yazıcıoğlu dosyasının kapatılması konusunun savcılıkla görüşüldüğünü ve dosyanın kapatıldığını söyledi ve ‘Bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik’ dedi. Bu konunun detayını Durakoğlu, Kocatürk ve Güneydoğu Hâkim-Savcı Bölge İmamı Fevzi kod isimli Feyzullah Gülbent bilmektedir. Daha sonra dosya kapatıldı. Bu konu bir daha görüşülmedi.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakum, sorumlu olduğu illerin avukat imamları ya da diğer örgüt üyeleri tarafından kendisine flaş bellekler aracılığıyla verilen bilgilerden arşiv oluşturduğunu belirtmişti. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise kendisinde bulunan flash bellekleri kırarak imha ettiğini de itiraf etmişti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Benzer gönderiler