Scroll Top

FETÖ’nün kamu yapılanmasına operasyon

fetonun-kamu-yapilanmasi-aciklamasi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün kamu yapılanmasına yönelik 1 yıldır sürdürülen soruşturma tamamlandı. Yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanan, örgütün güncel kamu yapılanmasından sorumlu Yasin T.’nin dijital materyalleri üzerinde inceleme yapıldı. Bu inceleme sonucu elde edilen bilgiler ile teknik, fiziki takip ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan şüphelilerin ifadeleri üzerine soruşturma genişletildi. Başsavcılık ve emniyetin ortak şekilde çalıştığı soruşturmada, aralarında bakanlıklarda görevli iç denetçiler, uzman ve müdürlerin bulunduğu 14 şüpheli hakkında dava açıldı. FETÖ’nün kamu yapılanmasında yer alan şüpheliler itirafçı oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda müfettiş olan M.T., FETÖ’den ihraç edilen ve tutuklu örgüt mensuplarının ailelerine yapılan para yardımlarını itiraf etti. Ticaret Bakanlığı’nda uzman olan H.D.’nin ise Amerika ziyaretleri sonrasında örgüt mensuplarına “Fetullah Gülen’den haber getirdim.” dediği ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında; aralarında denetçi, müfettiş, müdür ve uzmanların olduğu 5 kişiye “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 22 yıla kadar, 9 kişiye ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis talebiyle iddianame hazırlandı. Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. 

fetocu-bakanlik-aciklamasi

“Gülen’den haber getirdim”

Hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen H.D., Ticaret Bakanlığı’nda uzman olarak görevliydi. FETÖ’nün kamu yapılanmasına yönelik soruşturmada yakalanan H.D. hakkında ifade veren gizli tanık Karadeniz, H.D.’nin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yanına gidip geldiğini, bunu da etrafında anlattığını belirtti. Gizli tanık Karadeniz, şu ifadeleri kullandı:

“Çalıştığı kuruma ait FETÖ toplantılarına haftalık katılıyor ve maaşından kesinti yapılıyordu. Çalıştığı kurum tarafından Amerika ya gönderildiğinde Fethullah Gülen’in yanına sık sık gittiğinden sohbetini dinlediğinden bahsediyordu. Fethullah Gülen’den gelen haberleri etrafına anlatıyordu. FETÖ tarafından evlendirilmiştir. Söylemleriyle FETÖ çılgın savunucusu hallerini yaşıyordu. Eniştesi, Yasin Kılıççeker 15 Temmuz darbesi öncesinde Ankara Sincan ilçesinde, FETÖ ye ait dershanelerin muhasebe müdürüdür ve aynı zamanda Sincan FETÖ bölgesinin himmet işlerinden sorumluydu. Medyada ‘Himmet’ ve ‘Kutsal Hoca Payı’ olarak yer alan FETÖ davasında firari, sanıktır. 15 Temmuz darbesi öncesinde kendisine tutuklanacağı haberi önceden gelmiş ve yapının, aktif faaliyetlerinin olduğu Sudan’a kaçmıştır. H.D., Yasin Kılıççeker’in kaçması sırasında evinin satılması gibi birtakım işlerde ona yardımcı olmuş ve kaçmasını kolaylaştırmıştır.”

fetocu-bakanlik-aciklamasi

FETÖ’nün kamu yapılanması mensubu M.T., para dağıtmış

FETÖ’nün kamu yapılanması soruşturması kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda müfettiş olan M.T. ise teknik ve fiziki olarak takip edildi. M.T.’nin, FETÖ mensubu aileler ile tutuklu ve kamu görevinden ihraç edilmiş kişilerin yakınlarına örgüt tarafından gönderilen dolar cinsinden paraları döviz bürolarından bozdurarak dağıttığı tespit edildi. M.T., etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak itirafçı oldu ve bildiklerini anlattı. M.T., Yasin T. ile beraber yardım edilecek ailelere gittiklerini, evi yakın ise kendisinin gidip parayı bıraktığını itiraf etti. Yardımları dolar üzerinden yaptıklarını belirten M.T., ailelere paraların hepsini birden bozdurmamaları konusunda uyarıda bulunduğunu, para dağıtma görevini ise 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra yapmaya başladığını ifade etti. M.T., şunları kaydetti:

“Cep telefonlarımızı kapatıyorduk ve toplantı yapılan odanın dışına bırakılırdı. Bir önceki toplantı da bir sonraki yapılacak toplantının yeri ve saati kararlaştırılırdı. Grupla yapılan bu yapı adına yapılan toplantılara cep telefonlara getirmek kesinlikle yasaktı. Evlere toplu şekilde girilmesi yasaktı. Toplantı sonunda evden tek tek çıkılması, toplu olarak evden çıkmak yasaktı. 6 ayda bir yaklaşık olarak para dağıtma işini yapıyorduk. Genel olarak her aileye asgari ücret miktarı kadar yardım yapılmaya çalışılıyordu. Yasin T. bu paranın kendisine yurt dışından geldiğini söylüyordu. Yasin T. bize kendisinin yurt dışına gideceğini, kendi görevlerini M. K.’ye devrettiğini, bizimle artık onun ilgileneceğini söyledi.”

KAYNAK: SABAH

Benzer gönderiler