Scroll Top

FETÖ’nün yeniden yapılanma hücrelerine darbe

FETÖ’nün yeniden yapılanma hayaline operasyon

FETÖ’nün yeniden yapılanma için merkez seçtiği İzmir’de yeni bir operasyon yapıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının organizesinde İzmir merkezli 47 ilde gerçekleştirilen operasyonda 148 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 103 muvazzaf 18’i askeri okuldan ilişkisi kesilmiş şüphelilerden 130’u yakaladı. Şüphelilerin 1’i albay, 3’ü binbaşı, 8’i yüzbaşı, 31’i üsteğmen, 66’sı astsubay, 25’i uzman çavuş olarak belirlendi. Emniyet birimlerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda FETÖ operasyonlarında yeni kullanılmaya başlanan askeri birliklerine haberdar etme yöntemi de uygulandı. FETÖ’nün TSK yapılanması içerisinde yer aldığı tespit edilen muvazzafların Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına “Ortak Veri Paylaşımı” yaptı. Ayrıca İçişleri Bakanlığına bağlı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bilgi verildi.

 

Ortak veri paylaşımı ile haklarında Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu tespit edilen şüphelilerin ankesörlü telefon ile mahrem imamlarıyla temasa geçtiği ortaya çıktı. Şüpheliler hakkında ayrıca FETÖ itirafçılarının beyanları kontrol edilerek doğrulandı. Yapılan araştırmaların sonuçları ve deliller askeri yetkililer ile ortak bir şekilde değerlendirilerek operasyonlarla eş güdümlü bir şekilde iç soruşturmaların açılması sağlandı.

Operasyonlarda yeni yöntem kullanıldı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ operasyonlarında geliştirdiği bu yöntemi 13 Ekim 2020 tarihinde devreye soktuğu ve 19 Ocak 2021’e kadar 3 ayrı operasyonda kullandığı açıklandı. Bu operasyonlarda Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’nın Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 618’i muvazzaf 652 asker hakkında işlem yapıldığı öğrenildi.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gönderilen 2432 delil dosyasının incelenmesi sonucunda, 623 personelin ihraç olduğu belirtildi.

FETÖ’nün yeniden yapılanmasında merkez İzmir

Fetullahçı Terör Örgütü 15 Temmuz darbe girişiminde sonra Türkiye içinde yeniden yapılanmak için İzmir’i merkez seçti. Örgütün temellerinin atıldığı ve 1990’lı yıllara kadar yönetildiği İzmir’de faaliyetlerine darbe sonrası devam eden FETÖ’ye bu güne kadar çok sayıda darbe vuruldu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının gerçekleştirdiği operasyonlarda özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki FETÖ yapılanmasına ağır darbeler vuruldu.

Edirne’de 2018 yılının sonlarında gerçekleştirilen bir FETÖ operasyonu sonucu gözaltına alınan bir astsubayın itirafları ile ortaya çıkan ankesörlü soruşturması, örgütün mahrem yapılanmasında yer alan üyelerini ankesörlü telefonlardan arandığının tespit edilmesiyle ortaya çıkmıştı.

Benzer gönderiler