Scroll Top

Orhan Karakuş 9 yıl 4 ay hapis cezası aldı

Orhan Karakuş için hapis cezası

FETÖ avukatı Orhan Karakuş Bankasya’ya yatırdığı milyonlarına kavuşacamayacak. FETÖ’nün emniyet imamı Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil’in avukatı Orhan Karakuş’a “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. FETÖ’nün adli yapılanması içerisinde önemli yeri olan Orhan Karakuş 2020 yılına kadar firari olarak kaçtı. Aynı zamanda Bankasya’nın da avukatları arasında yer alan Orhan Karakuş Ankara’da saklandığı örgüt evine düzenlenen operasyon ile yakalanmıştı. Operasyonda 19 bin 125 dolar, 19 bin 250 avro, 100’er gramlık 3 külçe altın, 3 altın bilezik, 1 küçük altın, 1 Cumhuriyet altını örgütün 15 Temmuz Darbe Girişiminde haberleşmek için kullandığı 1 dolarlardan 25 tane yakalanmıştı. FETÖ’nün en zengin avukatları arasında yer alan Orhan Karakuş örgüt üyesi olduğunu inkâr etmişti.

Orhan Karakuş ve eşi Bankasya’ya para yağdırdı

Avukatlığa FETÖ’nün yargı imamlarından Mehmet Rasim Kuseyri’nin yanında başlayan Karakuş daha sonra kendi ofisini açmıştı. Milyonlarca liralık gayrimenkul ve nakdi olduğu bilinen Orhan Karakuş, Bankasya’yı desteklemek için 2,5 milyon lira yatırmış bankaya TMSF el koyduğunda ise banka hesabında bulunan 3 milyon 769 bin 810 lirayı hemen çekmişti. FETÖ’nün Emniyet Teşkilatındaki İmamı olduğu bilinen Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil’in avukatı da olan Karakuş ByLock kullanıcısıydı. ByLock’taki şifresi de avukatlık bürosunun sabit telefonuydu.

Orhan Karakuş’un eşi de FETÖ soruşturması kapsamında akademisyenlik görevinden ihraç edilmişti. OHAL Komisyonu’na başvurarak göreve iadesini isteyen S.K.’nın eşi ile aynı zamanda Bankasya’ya 500 bin lira yatırdığı ve rakamın toplamda 1 milyon 500 bin liraya çıktığı tespit edilmişti.

Emniyet imamının avukatı

İçişleri Bakanlığının açıkladığı Terörden Arananlar Listesinde Mavi Kategoride yer alan firari “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil, Fetullahçı Terör Örgütü’nün Emniyet İmamlığını yapıyordu. Deşifre edildiğinde hakkında soruşturma açılmasını beklemeden yurt dışına kaçtı.

FETÖ’cü Karakuş’un yanında yetiştiği Mehmet Rasim Kuseyri FETÖ’nün adliye imamı olarak biliniyor. FETÖ finansörü Akın İpek’in de avukatı olan Kuseyri, İpek’in yurt dışına kaçmasını organize etmişti. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ve hapis cezası alan Kuseyri, Türkiye’yi tedavisini yaptırmadığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikâyet etmiş ancak eli boş dönmüştü.

 

Benzer gönderiler