Scroll Top

MİT kumpasında FETÖ’cü sanıklara ağırlaştırılmış müebbet

MİT kumpasında mahkeme kararını açıkladı

MİT kumpasında FETÖ’cü sanıklara ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.  MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da içinde bulunduğu MİT görevlilerini ifadeye çağırarak önce onları, sonra o tarihlerde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı tutuklamak isteyen FETÖ’nün kumpası bozulmuş ve örgütün yıllar süren takiye (rol yaparak gizlenme) dönemi sona ermişti. Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY), “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı açıktan giriştiği ilk operasyon” olarak tanımlanan kumpasa ilişkin 8’i tutuklu 18 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyetini kararını açıkladı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada aralarında eski emniyet müdürleri ve FETÖ’nün sözde emniyet imamlarının da olduğu 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Sanıklara bu ceza “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs” suçundan verildi.

MİT kumpasında ceza alan sanıklar

 • Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün,
 • Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer,
 • Eski İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy
 • Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan,
 • Eski Çevik Kuvvet Şubesi’nde Komiser Yardımcısı Nuh Mete Damgacı
 • Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Büro Amir Yardımcısı Ayhan Albayrak.
 • FETÖ’nün “emniyet mahrem imamları”  Sebahattin Kaplan, Musa Metin, Bilal İrice ve Ahmet Kılınçarslan.

 MİT kumpasında açıklanan tüm kararlar

Mahkeme heyetinin ağırlaştırılmış müebbet kararı verdiği isimler arasında 4 kişi dikkat çekti.  MİT kumpasında FETÖ’nün “emniyet mahrem imamları” olduğu belirtilen ve savcılık mütalaasında beraat kararı verilmesi istenen Sebahattin Kaplan, Musa Metin, Bilal İrice ve Ahmet Kılınçarslan. Mahkeme ayrıca bu 4 sanığın hükmen tutuklanmasına karar verdi. Ağırlaştırılmış müebbet kararı verilen 10 sanığa yargılandıkları 4 ayrı suçtan ise ceza verilmedi. Bu suçlardan ikisinde yasa gereği hüküm verilmesine yer olmadığına karar veren mahkeme heyeti diğer iki suçtan ise beraat kararı verildi. Yasa gereği hüküm verilmesine gerek olmayan suçlar: “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” ve “Silahlı terör örgütü üyeliği” olarak belirtildi. Beraat kararı verilen suçlar ise “Devletin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme” ve “Soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçları olarak açıklandı.

Mahkeme, FETÖ’cü sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Kazım Aksoy, Erol Demirhan ve Ayhan Albayrak’ı fikir ve eylem birliği içinde ve hiyerarşik bir silsileyle “nitelikli resmi belgede sahtecilik” suçunu işledikleri gerekçesiyle dokuzar yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar eski polisler Oğuzhan Ceylan, Veli Tuluy, Fazıl Adnan İzgi ve Erkan Ünal’ı “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılık tarafından ağırlaştırılmış müebbet cezası istenen eski Habertürk Muhabiri Mustafa Gökkılıç, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay, “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçundan 2 yıl 1 ay olmak üzere 8 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Gökkılıç, tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Sanık Faik Şaşmaz, Mehmet Deveci ve Aykut Güçlü ise tüm suçlardan beraat etti.

7 Şubat MİT kumpasının savcıları Sadrettin Sarıkaya ve Bilal Bayraktar Yargıtay’da aynı suçlarından yargılandıkları için İstanbul’daki mahkemede yargılanmalarına gerek olmadığı kararı verilmişti.

7 Şubat MİT kumpasının firari sanıkları

MİT kumpasında kararlar açıklanırken bazı sanıkların dosyaları firari oldukları için ayrıldı.

 • FETÖ elebaşı Fetullah Gülen,
 • Kumpas tarihinde örgütün “yargı imamı” olan İlyas Şahin,
 • “Emniyet imamı” Çetin Özgür,
 • “MİT mahrem hizmetler imamı” Murat Karabulut,
 • “Marmara bölge imamı” Ali Rıza Tekinkaya,
 • Dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Serdar Bayraktutan,
 • “Emniyet mahrem imamları” Murat Tokay, Bekir Kalağası, Hüseyin Civan, Muhammet Bekar, Ramazan Yılmaz,
 • MİT mahrem imamlarından Sunay Elmas, “Türkiye polis memurları ülke imamı” Kamil Bayram
 • Eski komiser Hüseyin Özkan ve avukat Murat Karkın “firari” durumda bulunuyor.

 

Benzer gönderiler