Scroll Top

Hüsamettin Cindoruk FETÖ ve CHP’ye akıl hocalığı yapıyor

0_15045_20170611_2_24175805_23053405_Web

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in 1994 yılından 17 Aralık 2013’e kadar avukatlığını yapan Orhan Erdemli’nin 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği dilekçe, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un hem FETÖ hem de CHP’ye akıl hocalığı yaptığını deşifre etti.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) avukat yapılanması davasında tutuksuz olarak yargılanan Avukat Orhan Erdemli, yargılamanın yapıldığı İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılı bir savunma gönderdi. 1994’ten 17 Aralık 2013’e kadar FETÖ elebaşının avukatlığını yapan Erdemli, mahrem yapılanmasının siyasi bağlantılarıyla ilgili bilgiler verdi.

FETÖ avukatları toplantı için Cindoruk’un ofisini kullanıyordu

Bu yapının üyesi olmadığı ve avukatlar yapılanmasına boyun eğmediği için Şerif Ali Tekalan, Mustafa Yeşil, Ali Bayram, Ahmet Kara, Süleyman Uysal, Harun Tokak gibi üst düzey FETÖ’cülerin baskısına maruz kaldığını anlatan Erdemli, bu ekibin kendisini yıldırmak için 28 Şubat’ın aktörlerinden Hüsamettin Cindoruk’un ofisine çağırdıklarını ve tehdit ettiklerini anlattı.

Duruşmalarda neden pasifsin fırçası

Dava sürecinde bu isimlerin çağırdığı toplantılardan birinde öfkeli bir şekilde, “Duruşmalarda pasif davranıyorsunuz, televizyonlara çıkıp propaganda yapmıyorsunuz, savcıya ve hakimlere yüklenmiyorsunuz. Mahkemenin altını üstüne getireceksiniz. Televizyonlara çıkarak ortalığı ayağa kaldıracaksınız, avukatlık böyle yapılır” diyerek kendilerini suçladıklarını anlatan Erdemli dilekçesinde şu bilgileri verdi:

Cindoruk’a gönderen FETÖ’nün İstanbul İmamı 

“Bu tür olaylardan duyduğumuz sıkıntıyı, bize işi veren kişi olması nedeniyle Ali Çelik’e anlatarak bu baskıyı kabul edemeyeceğimizi ve Gülen’in avukatlığından istifa etmek istediğimizi söyledik. Bunun üzerine bir gün (İstanbul İmamı) Ahmet Kara telefonla aradı Sayın Hüsamettin Cindoruk’un adresini verdi, orada birlikte kendisiyle görüşelim dava ile ilgili tavsiyeleri olacak dedi. Gitmesem başıma bela olacaklardı. Beyoğlu’nda Mısır Apartmanı’ndaki Hüsamettin Cindoruk’un ofisine gittim. Oradaki konuşmalardan bu grubun akıl hocasının Hüsamettin Cindoruk olduğunu anladım.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ufuk çizgisi Hüsamettin Cindoruk 

CHP-FETÖ ve darbe ilişkileri tartışılırken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Haziran’da Cindoruk’u Nişantaşı’ndaki evinde ziyaret etti. CHP’li Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasından iki gün önce gerçekleşen ziyarette Kılıçdaroğlu görüşmeyle ilgili, “Sayın Cindoruk siyaset dünyamızın deneyimli ve birikimli bir insanı. Bazı konularda düşüncelerini aldım, birikiminden yararlanıyoruz. Hem Türkiye’nin sorunlarını hem dış politikayı konuştuk. Bir ufuk çizgisi” dedi.

CHP’ye görev verdi

Cindoruk ise görüşmeyle ilgili, “Türkiye’de siyasal hayat bir çıkmaza girmiştir. Bugün yarı başkanlık sistemini yaşıyoruz, bir süre sonra başkanlık sistemine geçeceğiz. Bu sadece başkanlık sistemi değil tek parti sistemidir. Tünelin ucunda ışık yoktur. O ışığı yakmak için Sayın Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye büyük görev düşüyor” ifadelerini kullandı.

 

Benzer gönderiler