Malî yapılanmadaki FETÖ’cülere operasyon

mali, FETÖ, operasyon

Malî yapılanmadan 37 şüpheli tespit edildi

Malî yapılanmadaki FETÖ’cülere İstanbul’da operasyon gerçekleştirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Malî Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün FETÖ’nün malî yapılanmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma nihayete erdi. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) finansal faaliyetlerini yürütmekle mesul olan 37 kişi tespit edildi. Şüphelilerin belirlenmesinde, daha önce FETÖ içinde yer aldığı kaydedilen itirafçıların ifadeleri göz önünde bulunduruldu. Ayrıca yapılan incelemelerde şüphelilerin hesap hareketleri kuşkulu bulundu. Soruşturmada FETÖ şüphelilerinin ikamet adreslerinin İstanbul olduğu tespit edildi. 5 Mayıs tarihinde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesine bağlı ekipler, bu adreslere operasyon gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 29 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Polis kalan şüphelileri ararken zanlıların evindeki arama çalışmaları ise devam ediyor.

Şüphelilerin Bank Asya ve Kaynak Holding’le bağı ortaya çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, şüphelilerin KHK ile kapatılan Kaynak Holding bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerde SGK kaydı bulunduğu belirlendi. Kaynak Holding kendisine bağlı bulunan 19 şirket, 1 vakıf ve 1 dernekle örgütün finansal yapılanmasını güçlendiriyordu. Şüphelilerin ayrıca örgütün KHK ile kapatılan dernek ve sendikalarına da üye oldukları kaydedildi. Örgütün kasası Bank Asya’da ise şüphelilerin kaydı ortaya çıktı. Para yatırıp fonladıkları ve örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibat halinde oldukları belirtildi.

Malî yapılanmadaki FETÖ’cülere motivasyon çalışması

Şüphelilerin adreslerinde bulunan dijital materyallerin incelenmesi sonucu, örgüt üyelerinin kendi aralarında yazıştıkları mailler ortaya çıktı. Bu maillerde, FETÖ’cülerin birbirlerini motive ettikleri görüldü. Ayrıca içerikleri incelenen maillerde, şüphelilerin 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi örgüt üyelerini müşahit olmaya çağırdığı tespit edildi. Şüpheliler, bu maillerde örgüt üyelerini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurmaya yönlendiriyorlardı. Fethullahçı Terör Örgütü’nün üyelerini motive etmek için seçtiği yöntemler bununla sınırlı değil. 5 Şubat’ta Eskişehir merkezli gerçekleştirilen FETÖ operasyonunda, şüpheliler bazı itiraflarda bulunmuştu. Örgütün motivasyon çalışmalarını itiraf eden şüphelilerin beyanına göre, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in atletinden parçalar kesiliyordu ve motivasyonlarını artırmak için örgüt içinde başarılı olanlara hediye ediliyordu.

Şüphelilerin ikisi yoğun bakımda

Firari şüphelilerin yakalanmaları için çalışmalar devam ediyor. İki şüphelinin Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda olduğu bildirildi. 4 şüphelinin ise yurtdışında firari durumda oldukları tespit edildi.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler