Scroll Top

Özel Haber: HDP beklediği halk desteğini neden bulamıyor?

_97140489_whatsappimage2017-07-31at11.49.54-13

HDP’nin CHP’den emanet aldığı sözde adalet eylemleri cılız bir şekilde devam ediyor. HDP’li yöneticiler her ne kadar buna polisin aldığı emniyet tedbirlerinin neden olduğunu söylese de arşivlere bakıldığında Kürt halkının artık HDP’ye istediği desteği vermediği ortaya çıkıyor.

HDP ile bölge halkının arasının açıldığı ilk olarak PKK’nın şehirlere kazdığı hendeklerde ortaya çıkmıştı. HDP’nin tüm baskısına ve çabasına rağmen halk asker ve emniyet ile işbirliği içinde evini terk etti canlı kalkan olmadı. Daha sonra Sur ilçesini ziyaret eden HDP’nin o zaman ki grup başkan vekili İdris Baluken ve yanındaki heyet halkın tepkisiyle karşılaşmıştı.

HDP asıl tokatı 4 Kasım 2016’da yedi 

TBMM’de dokunulmazlıkları kaldırılırken “biz ifade vermeye gitmeyeceğiz alabiliyorsanız siz alın” şeklinde açıklamalar yapan HDP’li siyasiler bu tehditkâr söylemlerinde bölge halkının kendilerine vereceği desteğe güveniyorlardı. 4 Kasım tarihinde Diyarbakır Kayapınar’daki evinden gözaltına alınan Selahattin Demirtaş gözaltına alınmadan önce twitter sayfasından polislerin geldiğini duyurmuştu.

Demirtaş’ın gözaltına alınmasına Diyarbakır halkı sessiz kalarak destek verdi. Evinin önüne HDP ve diğer PKK örgütlerinin yetkilileri hariç kimse gelmedi. HDP kendi kalesi Diyarbakır’da yalnız bırakılmıştı.

Benzer gönderiler