Scroll Top

“Hayırcı” hayır bildirisine müsaade etmemiş!

günün yalanlarıı

Ankara’da “Hayır” bildirisi ve gazetesi dağıtmak isteyen, “Hayırcılara” polisin “skandal” bir biçimde karşı çıktığı iddia edilmişti.

24 Mart tarihinde gerçekleşen olayın 27 Mart tarihinde görüntüleri ortaya çıkmış, görüntülerde polis olduğu iddia edilen bir kişinin “Hayır” bildirisi dağıtılmasına müsade etmeyeceği,”Evet” bildirisi dağıtılacaksa karışmayacağını ifade ediyordu.

Ankara Valiliği bugün yapmış olduğu açıklama ile videoda konuşan kişinin polis değil “Hayır” bildirisi dağıtan kişilerden biri olduğu ortaya çıktı. Ankara Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı.

Valiliğin açıklaması:

24.03.2017 Cuma günü ilimiz Altındağ ilçesi Ulus Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı etrafında bildiri dağıtıldığı ihbarı üzerine, güvenlik güçleri belirtilen adrese gitmiş ve bazı şahısların bildiri dağıttıklarını tespit etmiştir.

Görevliler tarafından, bildiri dağıtan şahıslara YSK’nın 109 sayılı kararına istinaden bildiri dağıtamayacakları belirtilerek bu etkinliklere son vermeleri istenmiştir.

Ancak, grubun içerisinde bulunan ve grupla birlikte hareket eden, TMMOB üyesi olduğu tespit edilen N. K. K. isimli şahıs, “Bildiri dağıtamazsın, problem de yapamazsın, ‘Hayır’ı dağıtamazsın, ‘Evet’ dağıtacaksan dağıtabilirsin.” şeklinde ifadeler kullanarak olayı provoke etmeye çalışmıştır.

Söz konusu şahıs bu ifadeleri kullanırken, yanında bulunan diğer şahıslar tarafından ifadeleri telefonla kaydedilmiştir. Bu kayıtların, sosyal medya, yazılı ve görsel yayın organlarında paylaşılarak “polis” tarafından söylenmiş gibi gösterildiği anlaşılmıştır.

Gerçeği yansıtmayan bu tür asılsız haberler, 16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylaması öncesinde, vatandaşlarımız arasında huzursuzluk çıkararak emniyet güçlerimizi yıpratmak amacını taşıdığı düşünülmektedir.

Vatandaşlarımızın bu tür, provokatif eylem ve haberlere itibar etmemesinin ve güvenlik güçleri tarafından yapılacak uyarılara uyulmasının, kamu düzeni ve güvenliğini sağlama açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir.

Benzer gönderiler