Scroll Top

Özel Haber: The Times muhabirinden, başarısız bir 1984 uyarlaması

haritatahmingun1

Hannah Lucinda Smith bağımsız çalışan bir gazeteci. BBC, Kanal 4, Asharq al Awsat’ta haberleri çıktı. Şimdilerde The Times’ın Türkiye muhabiri olarak çalışıyor. Girdiği haberler önce The Times’da yayınlanıyor, sonra BBC Türkçe yayınlıyor ve nihayet sonra dünya basınında gündem oluyor.

Hanna Lucind Smith’in akılda kalan birkaç haberine örnek vermek gerekirse: “Türkiye mültecilere hizmet veren yabancı yardım kuruluşlarını ülkeden uzaklaştırıyor.” Bahsettiği yardım kuruluşu, Suriye’de PKK’ya para yardımı yaptığı iddia edilen bir yardım kuruluşu. Bir diğer örnekse, PKK’ya karşı yapılan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki terörle mücadele operasyonlarını Suriye’ye benzetip haberin içindeki, yaşlı bir adamın ağzından yaptığı açıklama:

“Yerel Kürt partisinin binasında yaşlı bir adam ‘Biz bunu savaş olarak görüyoruz’ diyor. ‘Hepimiz IŞİD’e karşı savaşıyoruz, bunu da tüm dünya için yapıyoruz’ diyor.”

Smith’in Türkiye’den girdiği haberler sürekli gündem oluyor. Hanna Lucinda Smith’in The Times’da yayınlanan son değerlendirmesi de algı operasyonunun başarılı bir örneği olarak gündem oldu. Smith, Mayıs ayında Van’a yağan karın günlerce gazete ve televizyonlara haber olduğuna dikkat çekerek, şu değerlendirmelere yer verdi:

“Bazen Türkiye’nin sıkıntıları arttıkça insanların da olan bitenden kaçmak için mi hava durumundan bahsediyorlar diye düşünmeden edemiyorum.” Haziran gelirken insanların kimi zaman mont giyecek kadar serin havayı konuşması Smith’i üzmüşe benziyor.

“Geçen hafta Van’da PKK ile yaşanan çatışmalarda üç asker hayatını kaybetti ve bu olay, gazetelerde kar haberlerinden daha küçük görüldü.”

Smith’in PKK ile mücadelenin medyada yeterince yer almadığı için hayıflanmadığını yazının başında iki örnek ve Hannah Smith’in yaptığı diğer haberlere bakıp söylemek için kâhin olmaya gerek yok.

Haberi okumaya devam ediyoruz, “Erdoğan’ın muhalifler üzerindeki baskısı artarken, gazeteler ardı ardına kapanırken ve bürokraside ihraçlar sürerken, İstanbul metrosundaki ekranlarda da kedi ve köpek videoları yayınlanıyor.”

Yazıda bahsedilen videovideo İstanbul metrosunda yayın yapan MODYO TV’de yer alan videolardan biri. Kedilerin köpeklerin sevimli hallerininin çekildiği  birkaç saniyelik videolar üzerinden “konuşulamayan ülke Türkiye” algısı hazırlanıyor.

Smith’in yaptığı objektif haberlere baktığımızda ucuz kurtulduğumuzu söylemek de mümkün. Metrolarda yayınlanan videolar arasında yer alan ve bir enerji firması sponsorluğunda çekilen spor müsabakalarından bahsedip, halkın milis güç olarak hazırlandığını da yazabilirdi. Sponsor firmaya ödeyeceği tazminatlar bizi büyük bir dertten kurtarmış olabilir.

Hannah Lucinda Smith’in Ramazan ayı bitmeden oruç tutanlar üzerinden; “Türkiye’de FETÖ operasyonları yüzünden insanlar yemeden içmeden kesildi.”  temalı haberini ne zaman yazıp yayınlatacağı merakla bekleniyor.

Benzer gönderiler