ABD Başkonsolosluk Güvenlik Amir Yardımcısına elektronik kelepçe

89

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda Güvenlik Amir Yardımcısı olarak görev yapan Nazmi Mete Cantürk’ün elektronik kelepçeyle ev hapsinde tutulduğu ortaya çıktı.

Cantürk’ün 2008- 2017 yılları arasında FETÖ’den adli işlem gören çok sayıda şüpheliyle irtibatı olduğu tespit edildi. Nazmi Mete Cantürk hakkında FETÖ soruşturması kapsamında Ekim 2017’de gözaltı kararı verildi ancak Cantürk yapılan aramalarda bulunamadı.

Geçtiğimiz günlerde soruşturmayla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. ABD Başkonsolosluğu, Cantürk’ü 31 Ocak günü savcılığa teslim etti. Cantürk, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından sorgulandı. İfadesinde ABD Başkonsolosluğunda diplomatik güvenlik federal polis teşkilatı memuru olduğunu söyleyen Cantürk, ABD Dışişleri Bakanlığı yerel çalışanı olduğunu belirtti. ABD Başkonsolosluğu’ndaki görevinden önce ise 4.5 yıl Londra’da bir şirkette çalıştığını aktardı.

FETÖ’cülerle yoğun irtibat

Cantürk’ün 2008-2017 yılları arasında irtibatlı olduğu isimler arasında kritik pozisyonlarda görev alan FETÖ şüphelileri bulunuyor. İçlerinde eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay da var.

Cantürk’ün irtibatı tespit edilen kişilerden bazıları şöyle: Tahşiye kumpasında rol alan “Nakkaş” kod isimli eski Emniyet Müdürü Bayram Özbek, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli, eski İstanbul TEM Şube Müdürü Ömer Köse ve Yurt Atayün, eski İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürü Muhammet Fatih Sarıyıldız, eski Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürü Zeki Bulut, eski Emniyet Müdürü Zeki Taşkın, eski Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, 15 Temmuz darbe girişiminde tankın içinden çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı, MHP’ye kurulan kaset kumpasında rol alan TARKİM Havacılık şirketinin patronu İbrahim Faruk Bayındır ve Balyoz davasının hâkimi Murat Üründü.

Eşi Bank Asya’ya yatırmış

Cantürk’e sorgusunda bu isimlerle olan irtibatı soruldu. Cantürk konsoloslukta çalışırken bu isimlerin o dönem memur olarak görev yaptıkları savunmasında bulundu. Cantürk’e eşinin Bank Asya’daki hesabında 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası hesap artışıyla ilgili de sorular yöneltildi. Cantürk bu soruya, eşine babasından para geldiğini, evine en yakın bankanın Bank Asya olmasından dolayı eşinin parayı bu bankaya yatırdığı savunmasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin