CHP Kenan Evren’in adımlarını takip ediyor

CHP-Kenan-Evrenin-1-antique

CHP Kenan Evren’in izinden gidiyor

CHP Kenan Evren’in adımlarını takip ederek ABD’den Türkiye’yi yönetmek için onay alıyor. Darbeci Kenan Evren’in dış politika hamlelerini benimseyen CHP, ABD’ye taviz vereceğini de peşinen ilan ediyor. 1974-1977 yılları arasında CIA istasyon şefliği de yapan ve dönemin ABD Ankara Büyükelçisi olan Paul Henze’nin ölümü sonrası açılan belgeler, 12 Eylül darbesine ilişkin kafalardaki son soru işaretlerini de gidermişti. Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Akif Okur’un ABD arşivlerinden yayınladığı mektup, Kenan Evren’in darbeye ses çıkarmayan Amerika Birleşik Devletler Başkanı Jimmy Carter’a bir teşekkür mektubu yayınladığını ortaya koydu. Mektupta darbeci Kenan Evren, darbeyi anlayışla karşıladığı için ABD’ye teşekkür ederken, Yunanistan’ın NATO’nun askeri kanadına dönmesini de kabul edeceklerini açıklıyor.

CHP Kenan Evren’in Yunanistan’a verdiği tavizi devam ettirecek

Prof. Dr. Akif Okur’un yayınladığı mektupta “Öncelikle, Amerikan Hükümeti tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye’nin toplam sorumluluğunu üstlenme kararına gösterilen anlayış için minnettarlığımı ifade etmeme izin verin. İdareyi ele alma sebeplerimiz bütün dostlarımız ve müttefiklerimiz tarafından iyi bilindiği için dikkatinizi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yakın tarihteki doğuşundan itibaren demokratik yönetime daima bağlı olduğu gerçeğine çekmekle yetineceğim. Bu geleneğe bağlı kalarak, Türk Silahlı Kuvvetleri, değişik vesilelerle açıkça işaret ettiğimiz gibi, temel hak ve özgürlükleri garanti altına alırken milletin ve vatanın birliğini koruyabilecek sivil bir yönetimin yeniden kurulması vazifesini müdriktir…” deniyor. Darbeci Evren, 10 Ekim 1980 tarihli mektubunda, ABD’nin desteği karşılığında borcunu Yunanistan’ın NATO’ya yeniden üyeliğine onay vererek göstereceğini ilan ediyor. Darbeci Evren mektubunda, “Türkiye’nin hiçbir zaman Yunanistan’ın NATO’nun entegre askeri yapısına dönüşünden desteğini esirgemediğinin altını çizmek isterim. General Rogers’la gerçekleşen fikir teatisi, Türk pozisyonunun daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır” diyor.

CHP Kenan Evren'in

ABD kapısında bir muhalefet

Her fırsatta 12 Eylül darbesini eleştirir gibi görünen CHP’de Türkiye’nin uluslararası ilişkilerde geliştirdiği stratejiye karşı çıkmasıyla biliniyor. ABD Türkiye ya da Yunanistan Türkiye gerilimlerinde her zaman Türkiye’yi haksız gören CHP’nin uluslararası ilişkilerden tek anladığı “Türkiye her zaman haksız” düşüncesini benimsemek oldu. Cumhuriyet Halk Partisi özelikle Yunanistan ile ilişkilerde Türkiye’nin “maceracı bir politika” uyguladığını iddia etti. ABD Başkanı seçilen Joe Biden’dan beklentisi büyük olan CHP, dünyada Biden’ı kutlayan ilk ana muhalefet partisi oldu.

 

 

Benzer gönderiler