FETÖ’cü Enver Altaylı için 42 yıl 6 ay hapis istendi

FETÖ’cü Enver Altaylı için hesap zamanı

FETÖ’cü Enver Altaylı hakkında “FETÖ yöneticiliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 42 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Fetullahçı Terör Örgütü’nün Milli İstihbarat Teşkilatı’na sızdırdığı hainleri yurt dışına kaçırılması organizasyonunu yürüten Enver Altaylı tutuklanmıştı. Aynı zamanda Almanya vatandaşı da olan Enver Altaylı ile eski istihbaratçı Mehmet Barıner hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 35 yıla kadar hapis istendi. FETÖ üyesi Enver Altaylı’nın İyi Parti’nin kurulması öncesi Ümit Özdağ ile görüşerek “parti kurmayın sokağa çıkın” dediği ortaya çıkmıştı. Altaylı’nın yeğeni Buğra Kavuncu İyi Parti kurucuları arasında yer almış ve İyi Parti İstanbul İl Başkanı olmuştu.

Enver Altaylı’nın karanlık dünyası

CIA ajanı Ruzi Nazar’ın manevi oğlu olan Enver Altaylı, Talat Aydemir darbe girişimine katıldığı için TSK’dan atılmıştı. Daha sonra MİT’e giren Altaylı daha sonra vatandaşlığını aldığı Almanya’ya gitmişti. CIA ile bağını hiç koparmayan Altaylı, FETÖ’nün Türki Cumhuriyetler yapılamasını organize etmişti. FETÖ’nün Türkiye imamı Mustafa Özcan tarafından kızı istenen Enver Altaylı, Özcan ile daha önce tanışmadığını iddia etmişti. Terör örgütü FETÖ’nün tehlikelerini ilk deşifre eden Kaşif Kozinoğlu’nu FETÖ elebaşına şikayet eden eski istihbaratçı Enver Altaylı’nın ihanetleri saymakla bitmiyor.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Enver Altaylı tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanık eski istihbaratçı Mehmet Barıner ile avukatları ise salonda hazır bulundu. Enver Altaylı damadı aracılığıyla kendisi ile temasa geçen FETÖ’cü Mehmet Barıner aracılığıyla yurt dışında FETÖ’cüleri kaçırmaya çalışmıştı

Savcılık mütalaasını açıkladı 

Duruşmada, Mahkeme Başkanı Sebahattin Sarıdoğan, ara celsede savcının esasa ilişkin mütalaasını açıkladığını bildirdi. Esas hakkındaki mütalaada, Enver Altaylı’nın “silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 30 yıldan 42 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Barıner hakkında ise “silahlı terör örgütü üyeliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapis cezası isteyen savcı, tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou’nun ise beraatine ilişkin talepte bulundu.

Mütalaada, Altaylı ve Barıner’in tutukluluk halinin devamı istendi.

 

Benzer Gönderiler