FETÖ’cü Hüseyin Korkmaz, ABD uşaklığını itiraf etti

ABD’deki kumpas davasında tanıklık yapan FETÖ firarisi eski polis Hüseyin Korkmaz, Amerikan ajanları tarafından ABD’ye getirildiğini itiraf etti.

New York’ta görülen davanın 10. gününde tanık olarak dinlenmeye başlanan eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, Türkiye’de Rıza Sarraf soruşturmasını yürüten ekibin amiri olduğunu söyledi.

Korkmaz, 17/25 Aralık operasyonlarının ardından iki kez görev yerinin değiştiğini, daha sonra ise 4 Eylül’de tutuklandığını anlattı.

Darbe girişiminin ardından firar etmiş

Şubat 2016 yılında serbest bırakıldığını belirten Korkmaz, Ağustos 2016’da Türkiye’den nasıl kaçtığını ve belgeleri nasıl kaçırdığını anlattı.

Delillerin bir kısmını ismini açıklamadığı soruşturma savcısından bir kısmını da soruşturmada görev almış bir polis memurundan aldığını ifade eden Korkmaz, deliller ve ailesiyle beraber Türkiye’den kaçtığını aktardı.

Korkmaz, “Bir kaçakçı buldum, beni kaçırmasını istedim. Kara sınırından kaçtım.” dedi.

Belgeleri havaalanında Amerikalı yetkililere vermiş

İlk girdiği ülkeden pasaport temin edemediğini, başka bir ülkeye geçtiğini ve orada da pasaport alamadığı için üçüncü bir ülkeye gittiğini ifade eden Korkmaz, bu ülkelerden Türkiye’ye iade edileceğinden korktuğu için ABD’ye kaçmaya çalıştığını savundu.

Korkmaz, Amerikan emniyet kuvvetleriyle irtibata geçtiğini, onların “katkısıyla” ABD’ye kaçtığını ve beraberinde getirdiği delilleri havalimanında teslim ettiğini belirtti.

FBI ajanı eşlik etti

Öte yandan Korkmaz, mahkemeye bir FBI ajanı eşliğinde geldi ve aynı ajan eşliğinde duruşma salonundan ayrıldı.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın