İsveç 15 FETÖ’cünün iltica talebini kabul etti

228

İsveç’te 168 FETÖ firarisinin iltica talebi reddedildi, 15 hainin talebiyse kabul edildi. Bununla yetinmeyen FETÖ’cüler, Türkiye’de güvende olmayacakları iddiasıyla propaganda yapmaya başladı. FETÖ’nün yurt dışındaki en etkili yalancılarından biri olan Abdullah Bozkurt’un İsveç tarafından korumaya alınan 15 FETÖ’cü arasında olup olmadığı henüz belli olmadı.

Başvurulardan 168’ine ret, 15’ine kabul

İsveç devlet radyosu SR’nin İsveç Göçmen Ofisi’nin açıklamasına dayandırdığı haberde, FETÖ bağlantılı 183 kişinin iltica başvurularının karara bağlandığı bildirildi. Haberde, bu kişilerden 168’ine ret yanıtı verildiği15’inin talebinin kabul edildiği belirtildi.

Devlet radyosunda örgüt propagandası

Daha önce FETÖ’ye ait bir okulda müdürlük yapan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den kaçarak İsveç’e sığınan Ömer Türk ise SR’ye yaptığı açıklamada, iltica başvurusunun kabul edilmediğini belirterek kendisi için güvenli olmadığını iddia ettiği Türkiye’ye dönmek istemediğini söyledi.

Göçmen Dairesi Şefi’nden skandal açıklama

Öte yandan Göçmen Dairesi Yardımcı Hukuk Şefi Carl Bexelius da konuyla ilgili açıklamasında, “Gülen sempatizanı olunsa da Türkiye’ye dönmesinde sakınca görmüyoruz fakat hapse girme riski büyükse ilticasını kabul ediyoruz.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin