Scroll Top

Oda TV ve Sözcü çarpıtma haberle Suriyeli çocukları hedef gösterdi

DH1LsZYXUAAXKwR

Haziran ayında Suriyelileri hedef gösteren onlarca yalan piyasaya sokulmuş, bunun sonunda bazı şehirlerde Suriyelilere yönelik kitlesel saldırılar başlamıştı. Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde Suriyeli dokuz aylık hamile Emani’nin tecavüz edilip öldürülmesi sonucu oluşan kamuoyu baskıyısla yalan haberler sonlanmıştı.

Okulların açılmasının yaklaşmasıyla Suriyelileri hedef gösteren çirkin kampanya tekrardan başladı. Önce 131 bin 476 Suriyeli gencin sınavsız kura ile lisans programlarına yerleştirildiği yalanı ortaya atıldı. Üniversiteyi kazanmak için yıllarca uğraşan gençleri ve ailelerine düşmanlık aşılamayı amaçlayan bu yalan kısa sürede deşifre edildi.

Bugün de Bursa merkezli bir çarpıtma ile nefret tohumları ekilmeye çalışıldı. ODA TV’nin haberine göre Bursa Milli Eğitim İl Müdürlüğü, bir genelge yayınlayarak Suriyeli öğrencilerin adres şartı aranmaksızın istedikleri okula kayıtlarının yapılmasını istemişti. ODA TV haberin başlığını: “Vatandaşa zorunlu olan kural artık Suriyelilere serbest” cümlesiyle attı.

Habere şöyle devam etti: “Bursa’da vatandaşlar çocuklarının iyi bir okulda eğitim alabilmesi için kapı kapı dolaşırken, Milli Eğitim Müdürlüğü çok tartışılacak bir karara imza attı…”

Haberini, Bursa’da yayın yapan Olay Bursa isimli internet sitesine dayandıran ODA TV, haberin metninde Bursa başta olmak üzere tüm Türkiye’deki Suriyeli öğrencileri hedef gösteren bir dil kullandı. ODA TV’nin haberine Sözcü gazetesi hemen atladı.

Bu haberin nasıl bir çarpıtmanın ürünü olduğu Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü basın açıklamasıyla ortaya koydu. Açıklamaya göre; genelge sabit bir ikametgâhı olmayan Suriyeli mülteci çocukların eğitim hakkının sağlanması için yapılmıştı.

“Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün 17.08.2017 tarih ve  17387293-235-E12376545 sayılı yazısı bazı medya organlarında yanlış anlaşılmaya neden olmuştur. Yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırma adına, konunun kısaca açıklanması gereği ortaya çıkmıştır.

Söz konusu yazımız; herhangi bir ikamet kaydı olmayansadece temel eğitim çağında bulunankoruma kapsamındaki misafir statüsündeki Suriyeli öğrenciler için geçerlidir.

99 sayıları ile başlayan geçici kimlik sahibi Suriyeli öğrencilerin okul kayıtları, Bakanlığımızın e-okul sisteminde otomatik olarak ikamet adreslerinin bulunduğu kayıt bölgesindeki okula düşmektedir. Bu bilgiler okul müdürlerimizce de bilinmektedir.

Bütün Suriyeli öğrencilerin istedikleri her okula kayıt yaptırabileceği (söz konusu değildir) algısına yönelik yapılan gazete haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.”

ODA TV ve Sözcü, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklamasını görmezlikten gelerek girmiş oldukları yanlı, hedef gösteren haberi yayınlamaya devam ettiler.

 

Benzer gönderiler