OHAL Komisyonu FETÖ’cü kurumları deşifre etti

ohal-komisyonu-gorev-suresi

OHAL Komisyonu rapor hazırladı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), okul, dernek ve vakıf benzeri kuruluşlarda yapılanarak bu kurumları örgütün kirli amaçları için kullanıyordu. Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapor, gerçekleri tekrar ortaya döktü. Raporda, örgütün 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminde bulunduğu ve Anayasanın öngördüğü düzenin ortadan kaldırılmasına teşebbüs ettiği anımsatıldı. Sonrasında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile örgütle iltisakı bulunan kişilerin kamudaki görevlerinden çıkartıldığı hatırlatıldı. Bunun yanı sıra, FETÖ ile bağlantısı bulunan dernek, vakıf, sendika, federasyon, konfederasyon, özel sağlık kuruluşları, özel eğitim kurumları, vakıf üniversiteleri, basın kuruluşları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının da kapatıldığı ifade edildi. Söz konusu kamu görevinden çıkarma, kurum ve kuruluşları kapatma işlemlerine ilişkin yapılan başvuruları değerlendirip karara bağlamak üzere kurulan OHAL Komisyonu‘nun raporunda, FETÖ’nün tüzel kişilikler üzerinden yaptığı faaliyetlerin detayları ve komisyona yapılan başvuruların örnekleri yer aldı.

FETÖ’cü şirketlerin usulsüzlükleri açığa çıktı

OHAL Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, bir şirketin FETÖ‘nün il mali yapılanması içerisinde yer aldığı, şirket adına başka bankadan kredi çekilerek destek amacıyla Bank Asya‘ya yatırıldığı, şirketin banka hesabından örgütle iltisaklı yurt dışı merkezli kuruluşa para transferi gerçekleştirildiği belirtildi. UYAP sisteminden alınan bilgilerle incelenen şirketin resmi muhasebe kaydının yanı sıra ikinci bir muhasebe programı kullanarak terör örgütü adına toplanan paraların buraya işlendiği ve örgüte aktarıldığı saptandı. Örgüt mensuplarının da şirkete üye olurken ve hisselerini devrederken herhangi bir sermaye koymamalarına rağmen “hisselerimden vazgeçiyorum” şeklinde alınan feragatname ile yönetim ve ortaklıktan çıkarıldıkları kaydedildi.

Okul isimli terör yuvaları para kasası olarak kullanılmış

Kapatılmasına karar verilen bir okulun FETÖ’nün eğitim şirketi olarak kurulduğu, şirket müdürünün aynı zamanda örgütün il sorumlusu olduğu ve FETÖ adına toplanan paralar ile elde edilen gelirlerin bu şirketin kasasında toplandığı belirlendi. Raporda, okulun hesabına aktarılan paraların öğrenci geliri olarak gösterildiği, paraların şirket hesabına aktarılmasında sahte faturalar düzenlendiği kaydedildi. Ayrıca, kamu kurumlarının destek olduğu projelerden FETÖ’ye kaynak sağlanmaya çalışıldığı, fiilen uygulanmayan bu projelerden alınan paraların örgüte aktarıldığı ifade edildi. Bahsi geçen okulun müdürünün, kurumdaki personellere örgütün yayın organlarına abone olmaları ve örgütün düzenlediği toplantılara katılmaları yönünde telkinlerde bulunduğunun da altı çizildi. Bir başka okul tarafından yapılan başvurunun incelenmesiyle, okul personelinin maaşlarından kesinti yapılarak örgüte aktarıldığı, okulda öğretmenler ve FETÖ’nün ilçe sorumlusunun da katıldığı veliler ve esnaflara yönelik örgütsel toplantılar düzenlediği raporda yer aldı.

Sahte fotoğraflarla bağış topladıkları ortaya çıktı

OHAL Komisyonu‘na yapılan diğer bir başvurunun inceleme raporuna göre, başvuru yapan derneğin FETÖ elebaşının talimatı üzerine kurulduğu, örgütün yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerini organize etmek, örgüt mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, yurt dışında gösterdiği faaliyetlerle örgütün küresel ölçekte büyümesini ve örgüte yeni elemanlar kazandırılmasını hedeflediği tespit edildi. Derneğini banka hesabına birçok iş adamı tarafından farklı tarihlerde dernek yöneticilerinin talebi üzerine para yatırıldığı belirtildi. Ayrıca, evini satarak elde ettiği parayı Afrika’da su kuyusu açılması ve katarakt ameliyatı yapılması şartıyla derneğe bağışlayan ve bunun için belge isteyen bir kişiye, internet arşivlerinde yer alan ve daha önce katarakt ameliyatı olanların eski fotoğraflarının üzerine bağışçı ismi yazılarak iletildiği saptandı. Raporda, yapılan usulsüzlüklerin, toplanan kurban paraları için eski kurban resimlerinin tarihleriyle oynama yapılarak bağışçılara verilmesi şeklinde de yapıldığı ifade edildi.

Fetullah Gülen’in ömrünü uzatmak için kök hücre çalışması yapılmış

Komisyona başvuran derneklerden biri hakkında yapılan incelemede, söz konusu derneğin yönetim kurulu başkanının FETÖ‘nün “sağlık hizmetlerinden sorumlu imam” ve elebaşı Fetullah Gülen’in özel doktoru olduğu kaydedildi.

ohal-komisyonu-goreve-iade
Fetullah Gülen

Dernek faaliyetleri kapsamında, elebaşının talimatıyla kök hücre projesiyle ilgilenildiği tespit edildi. Raporda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“FETÖ’nün tıp alanındaki mütehassıs isimlerini dernek çatısı altında topladığı, belli hastalıkları olan ve örgütün içerisinde ‘mesih’ olarak görülen örgüt elebaşına kök hücre nakli yapılarak ömrünü olabildiğince uzatmak amacıyla çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir.”

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

Benzer gönderiler