Akdeniz’deki göçmen ölümlerinden AB de sorumlu

bm ab göçmen

BM, Akdeniz’de göçmen ölümlerinden AB’nin de sorumlu olduğunu duyurdu

Son yıllarda Akdeniz‘de çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Batılı devletlerin yıllarca sömürdüğü Afrika ülkelerinde yoksulluk, açlık, kuraklık, çatışmalar ve daha türlü olaylar yaşanmakta. Bu sebeple kötü yaşam koşullarından bıkan ve yeni bir hayat kurmak isteyen Afrikalılar, Akdeniz’den Avrupa ülkelerine göç etmek istiyor. Ancak binlerce düzensiz göçmen, Akdeniz’den Avrupa’ya geçmeye çalışırken yaptıkları tehlikeli yolculuk esnasında hayatını kaybediyor. Üstelik her geçen yıl ölüm sayıları da artış gösteriyor. Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz’de yaşamını yitiren göçmenlerle ile ilgili açıklamalar yaptı. Birleşmiş Milletler (BM), son bir kaç yıldır Akdeniz’de artan göçmen ölümlerinden Avrupa Birliği’nin (AB) de sorumlu olduğunu duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre bu yıl şu ana kadar en az 632 düzensiz göçmen, Akdeniz’de geçirdiği deniz kazalarında boğularak öldü.

Birleşmiş Milletler AB

2019-2020’de en az 2 bin 239 göçmen öldü

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR), Ocak 2019-Aralık 2020 arasından oluşan 37 sayfalık “Ölümcül ihmalkarlık: Orta Akdeniz’de arama ve kurtarma ve göçmenlerin korunması” başlıklı raporu yayımlandı. Raporda, 2019-2020’de Akdeniz’de Libya üzerinden özellikle Malta ve İtalya’ya ulaşmaya çalışan en az 2 bin 239 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği belirtildi. Yine Akdeniz’deki göçmen ölümlerinin, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ve kurumlarının, Libya makamları ve diğer aktörlerin “somut politik kararları ve uygulamalarının bir sonucu” olduğu söylendi. Göçmen ölümlerinin acil durum çağrılarına cevap verilmemesi, kurtarma çabalarının engellenmesi ve “geri itmelerden” dolayı meydana geldiği ifade edildi. Bu nedenle AB de göçmenlerin ölümünden sorumlu tutuldu. Akdeniz’deki arama-kurtarma politikaları ve uygulamalarıyla, Libya’dan Avrupa’ya tehlikeli bir yolculuk yapmaya mecbur kalan düzensiz göçmenlerin güvenliği, onuru ve insan haklarının korunması için acil reform yapılması çağrısı yapıldı.

Akdeniz’e yapılan yardımlar gecikiyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, rapora ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Gerçek trajedi, Orta Akdeniz rotası boyunca yaşanan acıların ve ölümlerin büyük bir kısmının önlenebilir olmasıdır” diye konuştu. Bachelet, her yıl Akdeniz’de yardımların çok geç gelmesi ya da hiç gelmemesi nedeniyle binlerce düzensiz göçmenin boğularak öldüğünü söyledi. Kurtarılanların da güvenli bir şekilde karaya çıkmak için günler, hatta haftalarca denizde bekletildiğini ifade etti.

Benzer gönderiler