Almanya’nın Hessen eyaletindeki okullarda, “Türkçe” seçmeli derslerden çıkarıldı

almanyanın hessen eyaleti

Almanya’nın Hessen eyaletindeki okullarda Türkçe müfredat dışı bırakıldı

Almanya’nın Hessen eyaletindeki okullarda Türkçe seçmeli derslerden çıkarıldı. Türkçe dersinin müfredat dışı bırakılması büyük tepkiye neden oldu. Hessen eyaleti Türk Dernekleri İnisiyatif Platformu, Türkçe’nin müfredattan çıkarılmasıyla ilgili açık mektup yayımladı. Mektupta, Hessen eyaletinde Türk  nüfusun yoğun olduğu söylendi. Buna rağmen Türk dilinin ve Türk toplumunun yok sayıldığı ve bu durumun kabul edilemeyeceği belirtildi. Hessen Eyalet Meclis Başkanı, Hessen Eyalet Başbakanı ve tüm partilerin Meclis grup başkanlarına hitaben yazılan açık mektupta, okullardaki diğer yabancı dil seçeneklerinin çoğaltılmasının desteklendiğini ifade etti. Fakat bu diller arasında Türkçe’nin bulunmamasının asla kabul edilemez olduğunu söyledi. “Türkçe’ye yer verilmemesinden dolayı derin üzüntü içindeyiz ve Hessen hükümeti tarafından Türk dilinin ve Türk toplumunun görmezden gelinmesi ve dışlanmasına karşı da öfkeliyiz. Eyaletteki okul müfredatında Hessen hükümetinin bu aşağılayıcı tutumu Türkiye kökenli vatandaşların Hessen eyaletine olan duygusal bağlarına zarar vermektedir ve derin yaralar açmaktadır. Hessen’deki en büyük göçmen grup olan Türklerin uyum politikası bahanesiyle dışlanması kabul edilemez.”

almanya'nın hessen eyaletinde

Almanya’nın Hessen eyaletinde yaklaşık 400 bin Türk yaşıyor

Almanya’nın Hessen eyaletinde yaklaşık 400 bin Türk kökenli vatandaş yaşıyor. Yayımlanan açık mektupta da bu konuya değinilerek tam olarak da bu nedenle Türkçe‘nin yok sayılamayacağının altı çizildi. Konuyla ilgili olan yetkililerden bir an önce bu hatanın düzeltilmesi talep edildi. Mektupta, Hessen eyaletinde en çok konuşulan yabancı dilin Türkçe olduğu ifade edildi. Elektronik posta yoluyla Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere hükümet yetkililerine konuyla ilgili tepkilerin ulaştırılması istendi.

Almanya’nın Türk düşmanlığı yeni değil

Almanya’da Türkiye düşmanlığı her geçen gün giderek atıyor. Terör örgütü PKK ve FETÖ’cü üyelere ev sahipliği yapan Almanya, teröristlerin argümanlarıyla Türkiye’yi de hedef alıyor. Alman devlet kanalı ZDF’ye bağlı çocuk kanalı olan “ZDF logo!”da Türkiye aleyhine propaganda yapılmıştı. Her fırsatta Türkiye’yi hedef alan Alman basını çocuklar üzerinden karalama kampanyası yürütmüştü. Alman devlet kanalı ZDF’ye bağlı çocuk kanalı olan “ZDF logo!” Türkiye aleyhinde FETÖ kaynaklı bilgilerle animasyonlar hazırlanmıştı. Küçük yaşta ırkçı olarak işlenen çocuklara Türkiye’de sözde basın özgürlüğü olmadığı, İstanbul sözleşmesi kaldırılarak kadınlara şiddet uygulandığı iddia edilmişti. Türkiye aleyhinde hazırlanan videolarda hemen hemen her dönem Alman basınında gündeme gelen basın özgürlüğü saldırganlığı yer alıyordu. “Türkiye’de gazetecilerle nasıl başa çıkılıyor?”, “Türkiye’de basın özgürlüğü ayaklar altına alınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde çıkan açıklamalar doğrultusunda bazı yayın organlarını ya da gazetecileri kısıtlama peşinde. Gazeteciler hapse atılıyor. Hapse atılma gerekçeleri yasaklanmış örgütler adına propaganda yapmalarıyla suçlanıyorlar. Çoğu kişi de bunun yalan olduğunu söylüyor.” gibi gerçekleri yansıtmayan içerikler yayımlanmıştı.

Benzer gönderiler