İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria’da baskınları sürdürüyor

İşgalci İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’da baskınlar düzenledi

İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria ve Doğu Kudüs‘te neredeyse her gün Filistinlilerin evlerine baskın düzenliyor. Filistinliler çeşitli iddialarla gözaltına alınıyor. İsrail güçleri son olarak dün gece geç saatlerde Batı Şeria’nın bazı bölgelerine baskın düzenledi. Filistin Esirler Cemiyeti’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, İsrail güçlerinin El-Halil ile Ramallah kentleri de dahil olmak üzere Batı Şeria’nın bazı bölgelerine baskın düzenlediği ve Filistinlilerin gözaltına alındığı bildirdi. Cemiyetin yaptığı açıklamada, eski Milletvekili Muhammed Bedr’in de gözaltına alınan isimlerden olduğu kaydedildi. Onun dışında 16 Filistinlinin de tutuklandığı kaydedildi. Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin Ramallah kentine baskın düzenlediği esnada, Filistinlilerin olaya tepki gösterdiğini söyledi. İsrail güçleriyle aralarında arbede yaşandığı kaydedildi. Tanıklar, İsrail güçlerinin ses bombaları, göz yaşartıcı gaz ile gerçek ve plastik mermiyle Filistinlilere müdahale ettiğini aktardı. Muhammed Turkman adlı Filistinli bir serbest gazetecinin yaralandığı belirtildi.

israil askerleri filistinli

Siyonist İsrail güçleri Filistinlilerin tarım arazilerini de tahrip ediyor

Siyonist İsrail güçleri, Filistinlileri gözaltına almakla da kalmıyor. Filistinlilere maddi ve manevi her türlü zararı veriyor. İsrail güçleri, Filistinlilere yıldırma politikası uygulayıp onları göçe zorluyor. Filistinlilerin tek geçim kaynağı olan zeytin bahçeleri neredeyse her gün Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklanırken, İsrail güçleri de onlara çanak tutuyor. Hatta bununla da kalmayıp kendileri de Filistinlilerin tarım arazilerine zarar veriyor. Geçtiğimiz günlerde işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytullahim kentine bağlı Takku beldesinde, Filistinlilere ait tarım amaçlı kullanılan bir fidanlığı tahrip ettiler. Takku Belde Belediye Başkanı Teysir Ebu Muferreh AA muhabirine açıklamalarda bulunarak, İsrail askerlerinin beldeye baskın düzenlediğini bildirdi. Muferreh, siyonist güçlerin fidanlığı tahrip ettiğini ve turunçgil ağaçlarını da kırdığını söyledi.

Siyonist İsrail askerleri Yahudi Yerleşimcilere destek oluyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor. Siyonist İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oluyor. Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere karşı yaptığı her eylemde onlara destek oluyorlar. Filistinlilere birlikte saldırıyorlar.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın