Paris’te polis ekipleri ile protestocular arasında arbede yaşandı

1200x627-son-dakika-paris-resmen-yaniyor-sabaha-karsi-olaylar-cikti-1587362211471

Dünya koronavirüs kriziyle sarsılırken Fransa, ülkedeki gerginlikle de mücadele ediyor. Bu görüntüler Ülkenin başkenti Paris’in kuzeyindeki arka sokaklarda çekildi.

Sabahın ilk saatlerinde, Cezayir kökenli Fransız bir gazeteci tarafından çekilen ve sosyal medyada yayılan görüntüler 60 bine yakın kez izlendi, onlarca kez paylaşıldı.

Paris’in kuzeyindeki Villeneuve-la-Garenne’de bu sabah erken saatlerde sokakta protestocu gruplar tarafından havai fişek patlatıldı, polis ekipleri ise göz yaşartıcı gaz ve sertlikle cevap verdi.

Protestocu gruplar sokakta toplanırken silahlı polis kuvvetleri de bölgeye yayıldı. Cezayir kökenli Fransız gazeteci Taha Bouhafs Paris sokaklarında çıkan olayları kameraya aldı.

Taha Bouhafs’ın polis tarafından sert bir şekilde müdahale edildiği görüntüler de ortaya çıktı.

Gazeteci Taha Bouhafs, Twitter ve Instagram hesaplarından görüntüleri paylaştı ve şu mesajı yazdı: “Banliyöler yanıyor, tarih tekerrür ediyor, patlama bu sefer gerçekten çok uzak değil, bu haksızlık. Önümüzdeki birkaç gün çok önemli.”

Dünya gündemine oturan olaylar, bir polis aracının 30 yaşındaki bir motosikletliye çarparak ağır yaralamasından sonra ortaya çıktı.

Kurbanın ismini vermek istemeyen arkadaşları, polis ile motosikletli arasında meydana gelen olayların Cumartesi gecesi, serbest dolaşım sınırlandırılması sırasında meydana geldiğini ve polisin etnik azınlık topluluklara karşı orantısız güç kullanmasının bir örneği olduğunu iddia etti.

Hastaneye kaldırılan 30 yaşındaki adamın durumunun kritik olduğu bildirilirken, polis sözcüsü ise yaptığı açıklamada “Polis ve takviye ekipler, taş ve havai fişek fırlatan isyancıların hedefi oldu. Şiddet, Villeneuve-la-Garenne’de başladı ve yakındaki diğer kasaba ve sitelere yayıldı.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Fransa’nın güneyindeki Béziers savcıları, koronavirüs karantinası sırasında sokağa çıkma yasağını delen üç çocuk babası bi adamın, tutuklanırken gördüğü şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğini ve onu tutuklayan memurların cezai suçlamalarla karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.

Ortaya çıkan bir video, üç polis memurunun 33 yaşındaki Muhamed Gabsi’yi sürükleyerek götürdüğü görülüyordu. Polis ekipleri, “bir kamu görevlisi tarafından adam öldürmeye yol açan kasıtlı şiddet” ve “tehlikede olan bir kişiye yardım etmemesi” şüphesiyle yargılanacak.

Benzer gönderiler