Yeşiller Partisi NSU dosyalarının gizli tutulmasını istedi

yeşiller almanya nsu

Yeşiller Partisi: NSU dosyaları 30 yıl gizli kalsın

Almanya’da Yeşiller Partisi, 2011 yılında neo-Nazi terör örgütü NSU’nun açığa çıkmasından sonra cinayetlerin aydınlatılması için en fazla açıklamalarda bulunan partilerden biriydi. Muhalefetteyken, terör örgütü NSU’nun aydınlatılmasını isteyen Yeşiller Partisi’nde işler değişti. Yeşiller Partisi Hessen eyaletinde iktidar ortağı olduktan sonra  devletin güvenliğinin korunması gerektiğini savundu. Ardından da NSU dosyalarının 30 yıl daha gizli kalmasını istediğini açıkladı. İstihbarattaki NSU dosyalarının kamuoyuna sunulması, soruşturma kapsamında devlet içinde NSU’yu koruyanların olup olmadığının ortaya çıkarılması açısından büyük önem taşıyordu. NSU dosyalarının devletin güvenliği gerekçesiyle ilk önce 120 yıl ardından da 30 yıl boyunca gizli kalmasına karar verildi. Muhalefetteyken, NSU dosyalarının açılmasını isteyen Yeşiller Partisi, iktidara gelince devletçilik oynayarak Hessen’de dosyaların gizliliği konusunda karar verdi.

Yeşiller Partisi NSU

AfD bile NSU dosyalarının açılmasını istedi

Hessen eyaletinde 125 binden fazla kişi NSU dosyalarının açılması imza topladı. Ardından da eyalet parlamentosunun dilekçe komisyonuna başvurdu. Eyalet Meclisi’nde NSU cinayetlerinin aydınlatılması ile ilgili oturum yapıldı. Oturumda koalisyon ortakları CDU ve Yeşiller Meclis grupları, NSU dosyalarının gizli kalması gerektiğini savundu. SPD Eyalet Meclis Grubu Genel Sekreteri Günter Rudolph, NSU cinayetleri nedeniyle halkın devlete olan güveninin sarsıldığını belirtti. Rudolph, bu yüzden şeffaflığa ihtiyaç duyulduğunu ve NSU cinayet dosyaların açılması gerektiğini söyledi. Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Janine Wissler de Hessen eyaletlerinin bir aşırı sağcı sorunu olduğunu söyledi. Wissler, cinayetlerin artık kesinlikle ortaya çıkarılması gerektiğini sile getirdi. FDP de dosyaların açılması gerektiğini kaydetti. İslam ve göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı AfD partisi dahi ayrı bir önerge sundu ve NSU dosyalarının açılması gerektiğini söyledi.

Yeşiller Partisi aşırı sağcılıkla mücadele edemedi

Yeşiller Partisi ise NSU dosyalarının devleti korumak adına gizli kalması gerektiğini savundu. Federal düzeyde SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, NSU cinayetlerinin gizli kalmasını isteyen Yeşiller Partisi’nin Başbakan adayı ve Eş Genel Başkanı Annalena Baerbock’u eleştirdi. Klingbeil, parti başkanı olarak Annalena Baerbock’un Hessen’deki olayı görmezden geldiğini söyledi. “Yeşiller’in tutumu aşırı sağla mücadelede bir iflas bildirisidir. Federal düzeyde sağa karşı sesini yükselten Yeşiller, eyaletlerde konu somut olarak gündeme gelince dümen çeviriyor ve duruşunu kaybediyor” dedi. Klingbeil, kurban yakınlarının şeffaf bir yaklaşıma ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bu kadarının kurbanlara bir borç olduğunu söyledi.

Benzer gönderiler