Amerikan Nazi Partisi’nin önceki başkanı Cumhuriyetçi partiden aday oldu

bullhorn_1387324i

Amerikan Nazi Partisi’nin önceki başkanı Arthur Jones, Illinois eyaletinin üçüncü seçim bölgesinden Kongre için Cumhuriyetçi partiden adaylığını koydu.

Nazi Almanya’sında Yahudilerin katledildiği Holokost’u inkâr ettiği sözleri, anti-Semitik retoriği ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan görüşlerine rağmen, geçtiğimiz Salı günü 20.339 Illinois Cumhuriyetçi partili Arthur Jones içim oy kullandı.

Seçim gününe gidilirken Jones’un Nazi sempatisi sır değildi. Kampanya web sitesi, Jones’u beyaz ulusalcıların toplantılarında konuşurkenki resimlerini bir slayt gösterisi şeklinde yayınlıyor.

Illinois Cumhuriyetçi Parti başkanı dahi onu onaylamıyor: “Gerek Illinois Cumhuriyetçi Parti’de gerekse ülkemizde Arthur Jones gibi Nazilere yer yok. Onun ırkçı görüşlerine ve herhangi bir kamusal görev adaylığına güçlü bir şekilde karşı çıkıyoruz.”

Partinin itirazlarına rağmen, Jones Illinois eyaletinin üçüncü seçim bölgesinde Cumhuriyetçi adaylığını kazandı. Diğer vaatleri dışında, Jones, Amerikan birliklerinin denizaşırı ülkelerinden geri getirilmesi, İngilizce’nin ülkenin resmi dili yapılması (ABD federal yasalarında resmi bir dil belirtilmiyor) ve federal gelir vergisinin iptal edilmesi gibi politikaları savunuyor.

Ayrıca, yine web sitesindeki slayt gösterilerinde Müslümanların ABD’ye girişlerinin yasaklanması çağrısında bulunan afişleri görmek mümkün.

Benzer gönderiler