Scroll Top

Çek Cumhuriyeti mülteci kabul etmemekte kararlı

58f29a0dc4618830258b45f0-800x450

Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Milan Chovanec, Çek gazetesi Pravo’ya verdiği söyleşide Avrupa Birliği(AB)tarafından konulan mülteci kotası sistemine karşı olduğunu açıkladı. Chovanec ayrıca AB para cezası ile tehdit etse dahi Çek Cumhuriyeti’nin daha fazla mülteci kabul etmeyeceğini söyledi.

1600 civarı başvurudan sadece 12’sini mülteci olarak ülkeye kabul ettiklerini açıklayan Çek bakan, bunun nedeni olarak ise kamu düzeni ve ülke güvenliğini gösterdi. Chovanec, devam eden güvenlik soruşturmalarının başvurusu kabul edilen 12 kişinin dahi ülkeye girişine izin verilmemesi gerektiğini gösterdiğini sözlerine ilave etti.

Çek bakan detaylı güvenlik soruşturmaları tamamlanmamış mültecilerin ne Çek Cumhuriyeti’ne ne de başka bir AB ülkesine yerleşmesine izin verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Avrupa Birliği, mülteci akımının zirveye çıktığı 2015 yılında Dublin Anlaşması’nın askıya alınarak bir kota sisteminin kurulmasını tavsiye etmiştı. Bu sistemle her ülke için bir kabul etmesi gereken mülteci kotası belirlenmişti.

Ancak bir çok üye devlet kota sisteminden duydukları rahatsızlığı açıkça dile getirerek, mülteci kabul etmeyi reddetmişlerdi. Bu sistemin en kararlı muhalifleri ise Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan.

Slovakya ve Macaristan 2015 yılında kendilerine tahsis edilen 120.000 mülteci kotasına itiraz ederek, konuyu Avrupa Adalet Mahkemesi’ne götürmüşlerdi.

Benzer gönderiler