Scroll Top

Fransa’da Cumhurbaşkanı adayı Le Pen: “Sokakta bile başörtüsü olmayacak”

17223490_303

Fransa’da Ulusal Cephe (FN) lideri olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı adayı olan Marine Le Pen, başörtüsünün sokakta da dahil olmak üzere her yerde yasaklanması gerektiğini söyledi. RTL Radyosuna konuşan Le Pen, dini simgelerin görünür olmasından rahatsız olduğunu ve her yerde yasaklanması gerektiğini belirtti. Radyo programına katılan gazetecinin kadınların başörtüyle bir gişeye dahi girip giremeyeceği yönündeki sorusuna ise Le Pen, “Hayır sokakta bile başörtüsü olmayacak” şeklinde karşılık verdi. Gazetecinin başörtülülerin kontrolü için özel polis mi olacağı yönündeki sorusuna ise Le Pen, nasıl ki emniyet kemerinin kontrolünü polisler yapıyorsa her yasanın kontrolü için ayrı ayrı bir polis biriminin kurulmasına gerek olmadığını kaydetti.

Son yapılan anketler Marine Le Pen’in cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 28 ile ilk sırada yer alacağını ortaya koyuyor.

Avrupa’da yükselen islamofobinin etkisiyle, Hollanda’lı islam düşmanı Wilders ve Alman aşırı sağcı AfD’de islami sembolleri yasaklayacağını açıklamıştı.

Benzer gönderiler