Scroll Top

Hollanda Türkiye’den sığınmacı kabulünü durdurdu

Hollanda Türkiye’den sığınmacı alımını durdurdu

Hollanda, AB ve Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan Geri Kabul Anlaşması sonrası yükümlülüğünü aldığı Türkiye’deki kamplardan sığınmacı kabulünü, Tel Apel sığınma başvuru merkezinin yoğunluğu karşılayamamasından dolayı 2024’e kadar durdurduğunu ilan etti. Hollanda Adalet ve Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanlığı, 26 Ağustos Cuma günü yaptığı açıklamada “2023’ün sonuna kadar AB-Türkiye Anlaşması kapsamında Hollanda’ya sığınmacı kabul etmeyeceklerini” duyurdu. 2016’dan beri AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması kapsamında Hollanda’ya kabul edilen sığınmacıların çoğunluğunun Suriyeli olduğu açıklandı. Anlaşmanın önemini vurgulayan Hollanda hükümeti, 2024’ten itibaren anlaşmanın yeniden yürürlüğe gireceğini aktardı. Bakanlık “Mevcut şartlarda bu, sorumsuzca bir durum” dedi.

15 ay sığınmacı aile birleşimi hakkı yok

Tel Apel’deki sığınmacıların tahliye edildiği tarihte toplanan Hollanda Bakanlar Kurulu, izlenecek yol haritasını çizdi. BBC Türkçe’nin haberine göre, sığınmacı kabulünün askıya alınmasının dışında, aile birleşimi hakkına da bir yasaklama getiriliyor. Başvurusu olumlu sonuçlananların, ailesinin kalanını da Hollanda’ya getirmeleri 15 ay boyunca yasaklandı. AB yasalarına göre şayet 15 ay boyunca ikamet edecek yer bulunamaz ise diğer aile üyelerinin de vize başvurusu olumlu sonuçlanacak. Anlaşmanın durdurulmasıyla birlikte, bu yıl Türkiye’den aktarılması planlanan 250 sığınmacı Hollanda’ya alınmayacak. 2023 senesi için Hollanda’ya aktarılması planlanan sığınmacı sayısı ise binin üzerindeydi.

 

Tel Apel’de yoğunluğu kaldıramıyor

Mart 2016’da Türkiye ve AB arasında imzalanan anlaşmaya göre Türkiye’deki kamplardan her yıl binin üzerinde sığınmacı kabul etmekle yükümlü olan Hollanda, gelen sığınmacıları ilk başvuru için Tel Apel’deki merkeze yönlendiriyordu. Açıklamada, merkezdeki yoğunluğun bir karmaşaya dönüştüğü öne sürülüyor. 700’den fazla kişi, altyapı ve yatak eksikliğinden dolayı dışarıda uyumak durumunda kaldı. Güvenlik sebeplerinden ötürü sığınmacıların çadır kurmalarına da izin verilmiyor. 26 Ağustos Cuma günü, zorlu koşullar ve müfrit kalabalık sebebiyle yüzlerce kişi merkezden tahliye oldu. Başbakan Mark Rutte, bu durumu “utanç verici bir idari başarısızlık” olarak niteledi. “Öğrenilmesi gereken bir ders” dediği kabul sorununu çözmek için kimsenin elinden geleni ardına koymadığını söyledi. Hollanda hükümeti, sığınmacıların ikameti için 20 bin ek konut sağlama projeleri hazırlıyor.

Benzer gönderiler