Scroll Top

İsrail, Mescid-i Aksa’nın denetiminin Suudi Arabistan’a verilmesini istiyor

selman herzog

İşgalci İsrail’de siyasetçilerin Suudi Arabistan sevdasına ana muhalefet lideri de katıldı. İshak HerzogSuudi Arabistan‘ın Londra merkezli yayın yapan İlaf gazetesinde Suudi Arabistan’ın Mescid- i Aksa’da söz hakkı verilmesini istedi. Herzog, İsrail ile Filistinliler arasında kesintiye uğrayan barış sürecini Suudi Arabistan’ın “diriltmesine” yardımcı olmasını istedi.

Suudi Arabistan’ın İslam’ın kutsal mekânlarında üstlendiği rolü metheden Herzog, Mescid-i Aksa’da da Riyad yönetimine rol verilmesi gerektiğini savundu.

Mescid-i Aksa’nın statüsü

İsrail, Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs’ü 1967 yılında işgal etti. Bu tarihten 2000 yılına kadar, Ürdün’e bağlı Mescid-i Aksa Vakfı, Harem-i Şerif’in yönetiminde tek söz sahibi oldu. Müslüman olmayan turistlerin Aksa’nın avlusuna düzenledikleri ziyaretler de Aksa Vakfı’nın kontrolünde gerçekleşti. İkinci İntifada’dan sonra bu statü Müslümanların aleyhine bozulmuş olsa da Ürdün halen Mescid-i Aksa’nın hâmisi olarak kabul ediliyor. Ürdün’ün ABD’nin son Kudüs hamlesinden sonra Türkiye ile birlikte karşı çıkması ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve BAE’nin büyük tepkisini çekmişti.

“Muhammed Bin Selman Ortadoğu’daki en büyük devrimci”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı “Orta Doğu’daki en büyük devrimcilerden biri” olarak niteleyen Herzog, “Kudüs ve Aksa gibi kutsal mekânlar hakkında müzakereler olacak. Suudi Arabistanlılar İslam’ın kutsal mekânlarında büyük sorumluluk sahibi. Mekke ve Medine’deki sorumluluklarını göz önünde bulundurursak, bence Riyad yönetimine bu konuda (Kudüs ve Mescid-i Aksa) merkezi bir rol verilmeli.” ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de bir kaç kez bir araya geldiğini hatırlatan Herzog, ABD Başkanı Donald Trump’ın “İsrail ve Filistin arasında hemencecik barış olacağı” yönündeki görüşüne katılmadığını söyledi.

İsrail ve Filistin halkları arasında en zor günlerin yaşandığını ifade eden Herzog, “Bizim tarafımızda bir ümit kaybı, Filistinliler için yol tıkanıklığı var. Yol çıkmaz sokağa girdiğinde, tek taraflı adımlar öne çıkar. Herkese tek taraflı adımlardan kaçınmaları ve daha rasyonel olmaları çağrısında bulunuyorum. Bence Suudi Arabistan’ın bu aşamada büyük rolü var.” dedi.

Herzog, son haftalarda Suudi Arabistan gazetesi İlaf’a konuşan üçüncü İsrailli lider oldu. İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ile Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz da İlaf gazetesine konuşarak Suudi Arabistan’a sıcak mesajlar vermişti.

 

Benzer gönderiler