Korsika’nın “resmi dil” talebi Macron tarafından reddedildi

macronwipeout

Fransa yönetiminde bulunan Akdeniz Adalarından Korsika Ada’sını ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ada halkının kendi dilleri olan “Korsikacanın” resmi dil olarak tanınma talebini reddederek, bu tartışmalara son noktayı koydu.

Cumhurbaşkanı Macron, Akdeniz’deki Fransa’ya bağlı Korsika Adası’nı ziyareti sırasında “Ada’nın Fransa’nın ayrılmaz bir parçası” olduğunun altını çizdi. Korsika’da siyasilerle buluşan Macron, Ada’ya daha fazla yatırım sözü verdi ve yerel yönetime daha çok yetki verilmesi fikrine açık olduğunu ifade etti.

Korsika Ada’sında konuşulan Korsikacayı resmi olarak tanımayacağını vurgulayan Macron, ayrılık yanlısı milliyetçilerin Ada’da yabancıların mülk sahibi olma ve oturma hakkı elde almasını zorlaştıran düzenleme yapılması taleplerini de kabul etmedi.

Cumhurbaşkanı Macron, Ada’nın bağımsızlığı için şiddet eylemlerinde yer aldığı öne sürülen siyasi mahkumların af istekleriyle ilgili olarak yorum yapmaktan kaçındı.

Diğer taraftan Ada’nın otonomi taraftarı lideri Gilles Simeoni, Macron’un Ada ile ilgili yeni bir ilişki geliştirme fırsatını kaçırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Macron’un Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın doğum yeri olan Korsika Adası’na ayak basmadan önce ayrılık yanlısı binlerce kişi, daha çok demokrasi ve Ada halkına saygı talebiyle protesto eylemleri düzenlemişti. Korsika’da son dönemde bağımsızlık taleplerinin çoğalması üzerine Fransa hükümeti, Jacqueline Gourault’u özel temsilci olarak atamıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın