Macron, Mareşal Petain’i överek Fransız Yahudilerini kızdırdı

Screenshot_9

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile işbirliği yaparak Fransız Yahudilerinin kamplara gönderilmesine onay veren Mareşal Petain’i övmesi, ülkede Yahudileri ayağa kaldırdı.

Macron’un Yahudi soykırımını onaylayan Mareşal Petain hakkında “O büyük bir askerdi” sözünü kullanmasına Yahudi toplumu sert tepki gösterdi.

Fransa Yahudi Dernekleri CRIF’in Başkanı Francis Kalifat, Amerika’nın Sesi’ne, “Bu sözler hepimizi şoke etti. Bu yanlıştan derhal dönülmeli” dedi.

Birinci Dünya Savaşı’nın bitişinin 100’üncü yıldönümünü anmak için Fransa genelinde bir hafta boyunca, savaşın izlerini taşıyan cepheleri ziyaret eden Macron, programın 4’üncü gününde, “Petain 1. Dünya Savaşı’nda büyük bir askerdi” deyince, ülkede büyük polemik başlattı.

Gezi daha başlamadan Macron’un anma programına askerleri dahil etmemesi eleştirilmiş, Fransız ordusu İnvalides askeri tören alanında zafer kazanan generallerin de anılabilmesi için Cumartesi günü bir tören düzenleme kararı almıştı. Macron törene katılmayacağını, Genelkurmay Başkanı’nın törende kendisini temsil edeceğini açıklamıştı.

Ancak gezisinin 4’üncü gününde, Charleville-Meziers kentinde, “Mareşal Petain”ın da İnvalides askeri töreninde anılmasına nasıl baktığının’ sorulması üzerine Macron, “Birinci Dünya Savaşı’nı kazanan generallerimizi anmak son derece meşru bir girişim. Her yıl Fransız ordusu tarafından yapılan bu anma töreni, bu yıl da yapılacak” yanıtını verdi.

Ülke tarihine her zaman doğrudan baktığını anlatan Macron, “Kısa yoldan gitmek istemiyorum ama tarihimizin hiçbir sayfasını da saklamıyorum. Mareşal Petain da 1. Dünya Savaşı boyunca çok büyük bir askerdi. Bu ülkemizin bir gerçeği. Politik yaşam, tıpkı insan doğası gibi, bazen inanmak istediğimizden çok daha karmaşıktır. Birinci Dünya Savaşı’nda büyük bir asker olabilirsiniz, İkincisinde ise ölümcül seçimlere sürüklenebilirsiniz” dedi.

Benzer gönderiler