Scroll Top

Terörü övmeye zaman aşımı yok

13102016oqu9AcFH6mfUEdvQHB1O1By1h

İspanya’da, sosyal medya sitesi Twitter’daki paylaşımlarıyla “terörü övmek” suçlamasıyla yargılanan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İspanya Ulusal Mahkemesi, 2013-2016 yılları arasında Twitter’da yaptığı 13 paylaşımda, ETA terörü mağdurlarını küçük düşürdüğü ve onlarla alay ettiği gerekçesiyle yargılanan Cassandra Vera adlı üniversite öğrencisinin 1 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

Mahkemenin karar metninde, paylaşılan mesajlarda bahsi geçen, 1973 yılında ETA tarafından öldürülen İspanyol amiral ve siyasetçi Luis Carrero Blanco’nun ölümünden 40 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen, “terör yarasının halen kanadığı ve mağdurların saygıyı hak ettiği” belirtildi.

ETA’nın öldürdüğü Blanco’nun hayatta olan torunu tarafından bile beraati istenen 21 yaşındaki Vera, aldığı hapis cezasının ardından Twitter’da paylaştığı mesajda, “Sadece sicilim kirlenmedi, burs hakkımı da elimden aldılar ve akademisyen olma planımı da yıktılar. Hayatımı mahvettiler” ifadelerini kullandı.

Özellikle sol partilerden politikacılar ise kararı sert dille kınadılar. PADEMOS lideri İspanyol Ceza Kanunu’nun demokratik olmadığını söylerken, Barselona Valisi Ada Colau mahkemenin kararının temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu söyledi.

Benzer gönderiler