Pentagon’dan işaret alıp sahneye çıktılar

97

Pentagon’a bağlı RAND Corporation’ın TSK’da orta kademe subayların darbe yapabileceğini yazdığı rapor birtakım mihrakları harekete geçirdi. Rapordan sonra FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması üzerinden Meclis’e iftira atıldı, futbol bahanesiyle toplumsal kargaşa oluşturmanın zemini hazırlanmaya başladı.

Türkiye’nin Akdeniz’deki Sevr dayatmasına karşı Libya’daki mücadelesi, bunun yanında İdlib’de rejim kaynaklı olarak gerilimin tırmandığı sırada ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) 1946’dan bu yana rapor hazırlayan RAND Corporation “Türkiye’nin Milliyetçi Rotası” isimli yeni bir rapor yayınladı. 278 sayfalık raporda TSK’daki tasfiyelere yönelik skandal ifadeler yer aldı.

Subaylar darbe yapabilir

Pentagon’un raportör kuruluşu, “Askerlerin hoşnutsuzluğu başka bir darbe girişimine yol açabilir” ifadesiyle orta dereceli subayların tasfiyelerden rahatsız olduğunu ve darbe yapabilecekleri tehdidini savurdu. Darbe tehdidinin gündeme taşındığı raporla birlikte bazı odaklar harekete geçti.

Meclis’i suçladı

İlker Başbuğ, İdlib kaynaklı tehditlerin en yüksek seviyeye çıktığı 29 Ocak tarihinde katıldığı canlı yayında operasyonel bir konuşma yaptı. Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili olarak Gazi Meclis’e iftira attı. Başbuğ, FETÖ ile en çok mücadele eden isimleri FETÖ’nün siyasi ayağı olmakla itham etti.

Toplumsal sorunlar çıkacak

İlker Başbuğ’un ardından Gezi olaylarını finanse eden isimlerden Ali Koç, bu kez Fenerbahçe üzerinden bir toplumsal kutuplaşma zemini oluşturmaya çalıştı. Trabzonspor’un devlet tarafından desteklendiği algısı üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı hedef aldı.

FETÖ’nün siyasi ayağı

Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağı çıkışıyla başlattığı iftira sarmalına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da destek çıktı. FETÖ’nün Deniz Baykal’a kurduğu kaset kumpasının bir sonucu olarak CHP’de genel başkanlık koltuğuna oturan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı FETÖ’nün siyasi ayağı olmakla itham etti. Halbuki Kılıçdaroğlu dershane meselesi, 7 Şubat MİT krizi, 17-25 Aralık darbe girişimi, MİT Tırları ihanetinde FETÖ’nün yanında saf tutmuş, 7 seçimde örgütle iş birliği yapmıştı. Bunca gerçeğe rağmen Erdoğan’a yönelik itibar suikastının Pentagon raporunun ardından gerçekleşmesi kafalarda derin soru işaretleri bıraktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin