Kadınlar kooperatifler ile güçleniyor: Devlet destek verdi, 111 yeni kooperatif kuruldu

turkiye-kadin-kooperatifleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Ticaret ve Tarım ve Orman bakanlıkları tarafından 2017’de imzalanan “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü” meyvelerini veriyor.

Devlet desteği ile Türkiye genelinde yürütülen eğitim çalışmalarıyla 26 bin 748 kişiye ulaşılarak, 111 yeni kadın kooperatifi kuruldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının iş birliği ile 2021’de başlatılması planlanan “Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” hazırlık çalışmaları başladı.

30 ay sürecek proje kapsamında kooperatif kurma, kooperatiflere ortak olma potansiyeli bulunan veya halihazırda bu çalışmaların içinde yer alan kadınlara yönelik bilgilendirme, farkındalık artırma, iş birliği geliştirmeye ilişkin çalışmalar yürütülecek. Kadın kooperatifleri bu yöndeki çalışmalarla teşvik edilecek.

Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar ve üniversitelerin içinde olduğu proje ile 3 bin 500 kooperatif kurma veya ortağı olma potansiyeli bulunan kadın ile 1500 kooperatif ortağı olan kadına kooperatifçilik ve kadının güçlenmesi eğitiminin verilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, 1000 kadına yönelik danışman havuzu oluşturulması ve danışmanlık hizmeti eğitimlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın