Scroll Top

Babacan ve Davutoğlu Gezicilerin serbest kalması için çalışıyor

Babacan ve Davutoğlu Gezicilerin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Gezi kalkışmasının kararından iki ay geçtikten sonra “Ben Gezi’de mağdur değilim” dilekçesi verdi.  Başbakan yardımcısı olduğu dönemde gerçekleşen Gezi kalkışmasını hem Türkiye de hem de yurt dışında eleştiren Ali Babacan’ın bu hamlesi, “Gezicilerin gözüne girmeye çalışıyor.” şeklinde yorumlandı. Ahmet Davutoğlu  da bakanlığı döneminde sık sık eleştirdiği Gezi kalkışmasından mağdur olmadığını iddia etti. Ali Babacan mahkemeye verdiği dilekçede “Gezi kalkışmasından mağdur olmadığını, adının mağdur listesinden çıkarılmasını” istedi. Babacanla birlikte DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin de dilekçe vererek adının mağdurlar listesinden çıkarılmasını istedi. Bu dilekçenin Osman Kavala ve Gezi kalkışmasında ceza alan diğer sanıkları İstinaf ve Yargıtay’da kurtarmak için verildiği kalkışmaya destek verenler tarafından ortaya konuldu.  Babacan ve Davutoğlu Gezicilerin önemli isimlerinden ve cezaevinde olan Tayfun Kahraman’ın eşinden “aferin” aldı.

Gezicilerin sözcülerinden biri olarak kabul edilen Tayfun Kahraman, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması sonrası Şehircilik Proje Koordinatörü olarak görevlendirilmişti. Gezi kalkışması davasında 18 yıl hapis cezası alan ve sonrasında tutuklanan Tayfun Kahraman’ın adını Türkiye istekleriyle duymuştu. Kahraman,  Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı sıfatıyla girdiği görüşmede Gezi kalkışmasının sonlanması için isteklerini sıralamıştı.

Babacan ve Davutoğlu Gezicilerin serbest kalması için uğraşıyor

-Gezi Parkı park olarak kalmalıdır. Gezi Parkı’na topçu kışlası veya başka bir yapı yapılmayacağının açıklanmasını,

– AKM’nin yıkımından vazgeçilsin, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, HES projeleri durdurulsun.

Babacan ve Davutoğlu Gezicilerin sözünden çıkmayıp mağdur olmadıklarını beyan eden dilekçeler verdi. Böylece gerekçeli kararı açıklanan davanın istinaf veya Yargıtay aşamalarında davanın düşmesini sağlamayı planlıyorlar. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Nisan 2022 tarihindeki karar duruşmasında Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti. Mahkeme açıkladığı kararında ayrıca  Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’a TCK 312’den yardım etme suçundan 18’er yıl hapis cezası vererek tutuklama kararı vermişti.

Babacan ve Davutoğlu Gezicilerin gözüne girebilmek için Osman Kavala’nın şüpheli biçimde serbest bırakıldığı 18 Şubat 2020’de duruşmadan bir hafta önce şikayetlerini geri çekmişti.

Benzer gönderiler