Scroll Top

FETÖ tekrar kamu görevlilerini hedef aldı

feto-operasyonu-son-dakika

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) bağlı Advocates of Silenced Turkey, Türkiye’deki devlet memurlarını tekrar hedef aldı. Kurum tarafından “İşkenceciler” başlıklı Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan raporlarda, kamu görevlileri ihbar edildi. Daha önce “İşkenceciler 1” şeklinde rapor hazırlayan kurum, aynı raporun ikincisini paylaştı. Böylece, hedef gösterilen kamu görevlisi sayısı 108’e vardı. Bu raporların dayanak noktaları ise işkenceye uğradığını iddia eden örgüt mensuplarının ifadeleri ve suç duyuruları. AST, daha önce Türkiye hakkında bir işkence raporu hazırlamış ve bu raporu BM İşkence Komisyonu’na göndermişti. “İşkenceciler 2” isimli raporda; gözaltında ve sorgu merkezlerinde FETÖ iltisaklı kişilerin işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları, cinsel saldırıya uğradıkları ve kamu görevlilerinin cinayet gibi suçlar işlediği ileri sürüldü.

Orhan İnandı hakkındaki işkence iddiaları

İşkenceye uğradığı iddia edilen örgüt mensubu isimlerden birisi Orhan İnandı. FETÖ’nün sözde Orta Asya Bölge Sorumlusu ve üst düzey yöneticisi olan İnandı, MİT tarafından paketlenerek Türkiye’de adalete teslim edilmişti. İnandı’nın tutukluyken tırnaklarının uzamasından dahi işkence çıkartan FETÖ, İnandı’nın “kaçırıldığı, kolunun üç yerden kırıldığı ve işkence altında 37 gün boyunca gayri resmi şekilde sorgulandığı” iddialarını öne taşıdı. Elif Uzun Sümercan ve Ayşe Yalçın ise kadın işkenceci memurlar olarak hedef gösterilen isimler arasında yer aldı. 

Türkiye Tribunali de aynı taktiği uyguluyor

AST‘nin hareket şekli ise yine FETÖ’cü organizasyonlardan Türkiye Tribunali’ne benziyor. 2020 yılında Belçika’da kurulan sözde mahkeme Türkiye Tribunali, bugüne kadar yayınladığı raporlarda; işkence, insan kaçırma, yargı bağımsızlığı, cezasızlık, basın ve ifade özgürlüğü ve adalete erişim gibi başlıklar adı altında Türkiye’de hak ihlalleri yaşandığını ileri sürdü. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) usulsüz ve hukuka aykırı şekilde insanları kaçırdığı, gözaltındaki FETÖ şüphelilerinin işkence gördüğü gibi iddiaları sürekli dile getiren oluşum, Cenevre’de 20 Eylül 2021’de başlayan oturumlarda da bu ifadelerini tekrarladı. FETÖ medyası tarafından “Bağımsız ve tarafsız halk mahkemesi” şeklinde tanımlanan Türkiye Tribunali’nin oturumlarında, FETÖ’cü ve PKK’lı isimler tanık ve mağdur sıfatıyla yer aldı. Duruşmalarda ise, Türkiye tutuklu mahkumlarına işkence eden bir ülke olarak gösterilip karalanmaya çalışılıyor. Türkiye Tribunali’nin reklamını ise FETÖ’cü medya organları Ahval, Kronos ve TR724 yaptı. Terör örgütünün Türkiye aleyhine karalama kampanyasının ete kemiğe bürünmüş hali olan mahkeme, uluslararası kamuoyunda algı yaratarak Türkiye’yi hedef gösteriyor.

FETÖ imamı Murat Kaval AST’nin başında

Advocates of Silenced Turkey isimli FETÖ’cü organizasyon, bugüne kadar Türkiye’yi karalamak adına birçok çalışma yaptı. AST, New York’un en işlek caddelerinden Time Square’de reklam panolarına “Stop Erdoğan” şeklinde afiş bastırarak propaganda yapmıştı. Kurumun başında bulunan Murat Kaval, Anadolu Ajansı muhabirlerinin kendisine “Türkiye düşmanlığı yapılan ilanı neden verdiniz, bu parayı nereden buldunuz?” şeklinde soru sorması üzerine, “Gerekli bilgileri, siz FBI’a vereceğiz.” şeklinde konuşarak tehdit savurmuştu.

feto-operasyonu-son-dakika

AST’nin yöneticisi olan Kaval’ın, ayrıca FETÖ’nün ABD yapılanmasında sözde “bölge imamı” olarak faaliyet gösterdiği belirlenmişti. Kaval, 2006-2009 yılları arasında örgütün New York taşra imamı olarak görev yaptı. Rochestar, Buffalo ve Syracuse gibi şehirlerdeki FETÖ’ye bağlı tüm kurumların yapılanma ve işleyişinden sorumlu kişiydi.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler