Scroll Top

Naksan Holding davasında müsadere kararı onandı

naksan-holding-kim-aldi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) para kasalarından Naksan Holding yöneticilerinin yargılandığı davada yeni gelişmeler oldu. Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Kasım 2018’de 4 sanığa hapis cezası vermiş, şirketlerin de müsaderesine karar vermişti. Sabah’ın haberine göre; Naksan Holding davasında verilen karara ilişkin temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, kararı onadığı öğrenildi. Sanıklar Murat Zar ve Cihan Dağcı’ya “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ferhan Nakıboğlu “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 2 yıl 1 ay, aynı suçtan Arif Çiftçi ise 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Ayrıca, sanık İbrahim Nakıboğlu hakkında verilen beraat kararı da onandı.

Nakıboğlu ailesine verilen cezalar onandı

Taner Nakıboğlu, yerel mahkeme kararıyla “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıl hapis cezası almıştı. Nakıboğlu hakkındaki hükmün bozulmasına karar veren Daire, sanığın bu eyleminin “silahlı terör örgütüne üye olma” suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Daire, ayrıca Cahit Nakıboğlu ile 11 yıl 3 ay hapis cezası verilen Emre Nakıboğlu hakkındaki kararları da bozdu. Nakıboğlu’lar, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olmuştu. Sanıkların önceki aşamalarda örgüte dair verdikleri ifadeler göz önünde bulundurularak, verilen cezaların etkin pişmanlık hükümleri kapsamında değerlendirilmesine hükmedildi. Yerel mahkeme, sanık Emre Özkaya ve Mesut Çeven’i 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırmıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Özkaya ile Çeven hakkında verilen kararın da bozulmasına hükmetti. Kararda, sanıkların örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduklarını gösteren delil bulunmadığı kaydedildi. Sanıkların “muvazaalı arsa devirleri yaptıklarının” anlaşıldığı, bu eylemin de “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, sanıkların Naksan Holding‘e bağlı 42 şirketteki paylarının müsadere edilmesi yönünde verilen yerel mahkeme kararını ise şirketlerin müsadere edilmesi gerektiği hükmüyle düzeltti ve onadı.

Naksan Holding FETÖ’nün para kasası

Kararda, müsaderesine karar verilen şirketlerin FETÖ ile iltisaklı olduğu, para transferlerinin bulunduğu, kayıt dışı gelirin sisteme sokulması için kullanıldığı ve örgütün amaçları doğrultusunda tahsis edildiği belirtildi. Kararda; şirketlerin, silahlı terör örgütünün Türkiye içerisinde ve yurt dışında en önemli finans kaynaklarından biri haline geldiği saptandı. Kararda, şu ifadeler kaydedildi:

“Örgütün amaç ve faaliyetleri doğrultusunda hareket ettiğinin, bu yönde odak haline geldiğinin, terör örgütlerinin devamlılığını sağlamaya yönelik finansal destek çabalarının bulunduğu, örgütün kontrolüne girdiğinin anlaşılması halinde bütün olarak müsaderesi yasal olarak mümkün ve gereklidir.”

Benzer gönderiler