Scroll Top

Biz neden masada yokuz Miçotakis?

miço

Yunanistan’da muhalefet Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel’in katılımıyla 17 Mart’ta İstanbul’da yapılacak zirvede Yunanistan’ın temsil edilmeyecek olması nedeniyle Başbakan Miçotakis’i eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mart’ta Brüksel’de Avrupa Birliği ve NATO ile gerçekleştirdiği temasların ardından yaptığı açıklamada göç krizi ve AB ile yeni yol haritası belirlemek noktasında 17 Mart’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Merkel ile İstanbul’da zirve gerçekleştireceklerini belirtti.

Yeni zirve yine Yunanistansız

İstanbul’da yapılacak zirvede Türkiye’nin göçmelerin Avrupa’ya geçişine izin vermesiyle büyük bir kriz yaşayan Yunanistan’ın yer almaması Yunan basının da geniş yer buldu. Efimerida Sintakton isimli yayın organında Yorgos Tsiaras tarafından “Yeni zirve, yine Yunanistansız” başlığıyla yayınlanan makalede Yunanistan Başbakanı Miçotakis eleştiri bombardımanına tutuldu.

Miçtokis başarısız

Yorgos Tsiaras, SYRİZA Basın Sözcüsü Aleksis Hariçis’in “Miçotakis hükümeti cevap versin: Yunanistan, Merkel-Macron-Erdoğan arasında mülteciler meselesi hususunda gerçekleştirilecek zirveye katılacak mı? Yunanistan bir kez daha namevcut olamaz” şeklindeki acıkmalarını köşesine taşıdı. Hariçis, açıklamalarının devamında Miçotakis’in Berlin ziyareti sırasında mülteci sorununa uluslararası bir boyut kazandırmadığını vurguladı.

Benzer gönderiler